Węzeł gazu Strachocina
- moc: 30 MW
Status inwestycji:
- fazę projektowania zakończono w maju 2017 r., uzyskując decyzję pozwolenia na budowę,
- budowa węzła gazowego zakończyła się w 2021 r.
Lokalizacja inwestycji:
Inwestycja została zlokalizowana w województwie: podkarpackim na terenie gminy Sanok w miejscowości Strachocina.
- wsparcia możliwości pokrycia zapotrzebowania na gaz odbiorców krajowych poprzez ustanowienie nowej drogi transportu z terminala LNG w Świnoujściu i nowego źródła gazu,
- zabezpieczenie dostaw gazu w sytuacjach kryzysowych oraz zmniejszające się możliwości dostaw od strony Ukrainy,
- doprowadzenie gazu do południowo-wschodniej części Polski, w której istnieje rozbudowany system przesyłowy oraz infrastruktura magazynowa.
- Wykonawcą Dokumentacji Projektowej była firma: PGNiG GAZOPROJEKT S.A.
- Wykonawcą Robót Budowlanych była firma: Control Process S.A.
- Wykonawcą Nadzoru Inwestorskiego była firma: SGS Polska Sp. z o.o.
Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach progrmu Connecting Europe Facility (CEF).
Maksymalna kwota dofinansowania wynikająca z umowy wyniosła prawie 12,5 mln euro.
Komisja Europejska przyznała projektowi status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się w na stronie poświęconej projektom PCI.
GAZ-SYSTEM realizuje inwestycję w poszanowaniu praw wszystkich zainteresowanych stron. Zapraszamy do zgłaszania uwag i komentarzy oraz zadawania pytań dotyczących inwestycji za pomocą Formularza pytań i komentarzy dotyczących realizacji projektów o statusie PCI przez GAZ-SYSTEM.
Konsultacje środowiskowe
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie podał do publicznej wiadomości informacje o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego - węzeł rozdzielczo-pomiarowy Strachocina, tłocznia gazu Strachocina”.
Decyzja środowiskowa
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w dniu 23.09.2016 r. wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla Tłoczni Strachocina tj. inwestycji: „Budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego - węzeł rozdzielczo-pomiarowy Strachocina, tłocznia gazu Strachocina".
Decyzja o ustaleniu lokalizacji
6 grudnia 2016 r. Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla Tłoczni Strachocina tj. inwestycji: „Budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego - węzeł rozdzielczo-pomiarowy Strachocina, tłocznia gazu Strachocina".
Decyzja o pozwoleniu na budowę
28 kwietnia 2017 r. Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę dla Tłoczni Strachocina tj. inwestycji „Budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego - węzeł rozdzielczo-pomiarowy Strachocina, tłocznia gazu Strachocina".
Proces wypłaty odszkodowań odbywa się w trybie administracyjnym, pod nadzorem właściwego miejscowo Wojewody. Na jego zlecenie niezależny rzeczoznawca wykonuje operat szacunkowy, który jest postawą do ustalenia wysokości odszkodowania. Po zakończeniu budowy Wojewoda wydaje decyzję administracyjną określającą wysokość odszkodowania.
Więcej na temat odszkodowań, procesu budowy znajdziesz w zakładce Dla właścicieli gruntów.