Rozwój rynku wodoru
Wodorowa Mapa Polski
Analiza obecnej i przyszłej infrastruktury do transportu wodoru dla odbiorców przemysłowych - koniecznej i możliwej do realizacji - wymagała przygotowania działań i opracowania rozwiązania dającego obraz obecnego stanu wiedzy o potencjalnych wytwórcach i odbiorcach wodoru. W związku z tym GAZ-SYSTEM uruchomił projekt „Wodorowa Mapa Polski”. Ta niewiążąca procedura badania rynku ma na celu oszacowanie poziomu zainteresowania przyłączeniem do sieci przesyłowej wodoru oraz stanu rozwoju projektów dotyczących produkcji lub wykorzystania wodoru w ramach procesów dekarbonizacji swojego biznesu. Wodorowa Mapa Polski będzie podlegała cyklicznej aktualizacji.Proces ankietowania w ramach Wodorowej Mapy Polski trwał od 18 kwietnia do 30 czerwca 2024 r. Łącznie do Spółki wpłynęły 63 ankiety obejmujące prawie 200 projektów ze wszystkich badanych obszarów rynku wodoru (produkcja, konsumpcja, dystrybucja i magazynowanie). W trakcie trwania badania przeprowadzono dwa webinary, w których udział wzięło ponad 200 przedstawicieli rynku, reprezentujących różne branże, a tym samym różnorodne potrzeby związane z wodorem. Podczas webinarów oraz w trakcie regularnego dialogu z uczestnikami projektu Wodorowej Mapy Polski wskazane zostały założenia i cele projektu oraz plany Spółki związane z budową sieci wodorowej w Polsce.
Aktywne zaangażowanie w projekt wszystkich podmiotów związanych z procesem dekarbonizacji polskiej gospodarki stanowi istotny wkład w proces transformacji energetycznej Polski. Wyniki badania będą podstawą do wstępnego zaplanowania infrastruktury przesyłu i magazynowania wodoru, uwzględniającej interkonektory międzysystemowe oraz projekty międzynarodowe, w których Polska bierze udział.
Aktualnie trwa proces weryfikacji i analizy danych, które będą podstawą do opracowania wstępnego przebiegu krajowej sieci przesyłu wodoru w Polsce. Będzie on jednocześnie przedmiotem dalszych prac zmierzających do opracowania krajowego planu rozwoju systemu przesyłu wodoru.
Patronat honorowy:
Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej