Pomorski Klaster Zielonego Wodoru
Transgraniczny projekt Pomeranian Green Hydrogen Cluster obejmuje województwa zachodniopomorskie oraz lubuskie na terenie Polski, a także Meklemburgię-Pomorze Przednie i Brandenburgię w Niemczech. Ze względu na sprzyjające energetyce odnawialnej warunki pogodowe we wspominanych obszarach planowane jest połączenie farm wiatrowych i fotowoltaicznych w celu wytwarzania zielonego wodoru w skali gigawatowej. Oprócz korzystnych warunków do wytwarzania energii odnawialnej, wspomniany region pomorski w Polsce i Niemczech charakteryzuje się również wysokorozwiniętą działalnością przemysłową, która obecnie wymaga wykorzystania wodoru lub może go potrzebować w przyszłości w celu dekarbonizacji.
W ramach projektu GAZ-SYSTEM nawiązał współpracę ze spółką PNE AG, jej spółką-córką Sevivon Sp. z o.o. oraz GASCADE Gastransport GmbH, niemieckim operatorem systemu przesyłowego.
Projekt ma na celu analizę możliwości produkcji zielonego wodoru w województwie zachodniopomorskim, gdzie spółka Sevivon planuje budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych na potrzeby produkcji odnawialnego wodoru, który będzie mógł zostać dostarczony za pomocą sieci wodorowych do odbiorców końcowych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.
Dofinansowanie CEF RES
W 2024 roku w ramach konkursu grantowego „Call for Preparatory Studies for Cross-border Renewable Energy Projects” (CEF RES) partnerzy projektu złożyli wniosek o dofinansowanie prac analitycznych pn. „Analiza Biznesowa Transgranicznego Pomorskiego Klastra Zielonego Wodoru”. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury CINEA, a 4 lipca 2024 r. projektowi przyznano dofinansowanie w wysokości 190 tys. EUR. Działanie objęte dofinansowaniem zakłada analizę wykonalności tego przedsięwzięcia oraz ocenę zasadności i warunków rozwoju sieci wodorowej na pograniczu polsko-niemieckim. Celem działań jest optymalizacja krajowych wysiłków na rzecz produkcji oraz wykorzystania energii odnawialnej.
Status projektu
Partnerzy projektu prowadzą obecnie prace zmierzające do opracowania studium wykonalności oraz przeprowadzenia analizy potencjału produkcji zielonego wodoru i możliwości rozwoju infrastruktury wodorowej w północno-zachodniej Polsce i północno-wschodnich Niemczech.
Dalsze kroki
Przygotowanie studium wykonalności oraz niezbędnych analiz pozwalających na określenie warunków budowy i parametrów planowanej infrastruktury wodorowej.
Partnerzy projektu