Pytania i odpowiedzi

Mężczyzna wskazujący na tablicy

Czy rząd wspiera działania GAZ-SYSTEM?

Tak. Działania podejmowane przez GAZ-SYSTEM w ramach Wodorowej Mapy Polski są wspierane przez Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Co będzie wynikiem/efektem badania?

Efektem prowadzonych działań będzie uszczegółowienie oraz aktualizacja miejsc popytu i podaży na wodór w Polsce do roku 2050. Tym samym w oparciu o wiarygodne dane rynkowe, możliwe będzie opracowanie założeń związanych z budową infrastruktury i wstępnym wytyczeniem przebiegu tras wodorociągów na terenie Polski w ujęciu wolumenowym, czasowym i geograficznym.

Jakie korzyści ma uczestnik rynku z wzięcia udziału w badaniu?

Dzięki prowadzonemu badaniu Spółka uwzględni aktualne potrzeby wynikające z poszczególnych projektów wskazanych w ankiecie, co pozwoli uczestnikom Wodorowej Mapy Polski rozwijać i udoskonalać swoją działalność biznesową na przestrzeni następnych kilkunastu lat. Rozpoczęcie prac nad stworzeniem infrastruktury do przesyłu wodoru będzie stymulować rozwój polskiej gospodarki,
a wyniki badania pozwolą na wytyczenie wstępnych tras wodorociągów na terenie naszego kraju.

Jakie będą kryteria planowania tras wodorociągów?

Wstępne trasy wodorociągów wyznaczane będą na podstawie, pozyskanych danych ankietowych. Brane pod uwagę będą na pewno:

  • zainteresowanie przyłączeniem do sieci przesyłu wodoru,
  • zadeklarowany rok przyłączenia do sieci przesyłu wodoru,
  • wielkość produkcji/zapotrzebowania,
  • uwarunkowania geograficzne,
  • kryteria techniczne, prawne oraz ekonomiczne

Czy wyniki badania rynku będą publicznie dostępne?

Tak. Po przeanalizowaniu i zagregowaniu danych wyniki zostaną udostępnione z zachowaniem pełnej poufności danych.

Czy badanie rynku będzie prowadzone cyklicznie, czy jest to jednorazowa procedura?

Planujemy prowadzić procedurę badania rynku cyklicznie.

Czy podane przeze mnie informacje są wiążące? Jak zadeklaruję podczas ankiety, że nie chcę przyłączyć się do sieci przesyłowej wodoru, to czy za 10 lat będę mógł zmienić zdanie? I na odwrót?

Wodorowa Mapa Polski to niewiążąca procedura badania rynku. Spółka liczy na otrzymanie od uczestników projektów wiarygodnych i rzetelnych danych, ponieważ przekazywane informacje będą miały bezpośredni wpływ na planowane trasy wodorociągów.

Czy planowana sieć przesyłu wodoru będzie mogła przesyłać inne źródła/nośniki energii, np. amoniak?

Na tym etapie badanie dotyczy tylko i wyłącznie koncepcji rurociągów dedykowanych do przesyłu czystego wodoru w fazie gazowej.

 

Czy Wodorowa Mapa Polski będzie uwzględniać obecne rurociągi na gaz ziemny i ich przebudowę na wodorowe?

Badanie dotyczy tylko i wyłącznie koncepcji rurociągów dedykowanych do przesyłu czystego wodoru w fazie gazowej. Wyniki badania pokażą, czy przebudowa (repurposing) wybranych gazociągów w ramach sieci przesyłowej GAZ-SYSTEM na konkretnych odcinkach będzie uzasadniona.

Czy Wodorowa Mapa Polski będzie uwzględniać wodorociągi transgraniczne?

Na podstawie badania GAZ-SYSTEM planuje przygotować optymalny schemat przebiegu tras wodorociągów na terenie Polski, także z uwzględnieniem połączeń transgranicznych.

Jaki będzie koszt przyłączenia się do sieci?

Koszty przyłączenia do sieci wodorowej zostaną oszacowane po określeniu potencjalnych tras i parametrów infrastruktury do przesyłu wodoru.

Jak będzie wyglądała taryfa przesyłowa?

Taryfa przesyłowa zostanie oszacowana po określeniu potencjalnych tras i parametrów infrastruktury oraz ilości przesyłanego wodoru.

Ile czasu będzie trwało wybudowanie wodorociągu?

Według obecnych standardów GAZ-SYSTEM, średni czas trwania procesu inwestycyjnego (projektowania i budowy) 100 km rurociągu wynosi ok. 5 – 7 lat.

Kiedy powstanie pierwszy wodorociąg w Polsce?

Powstanie pierwszego wodorociągu w Polsce zależy od dynamiki rozwoju gospodarki opartej o wodór. GAZ-SYSTEM uruchomił Wodorową Mapę Polski, która pozwoli na zaplanowanie wstępnego kształtu sieci wodorowej.

Czy GAZ-SYSTEM będzie oficjalnie operatorem sieci przesyłowej wodoru?

Spółka posiada odpowiednie kompetencje, doświadczenie, know-how oraz zasoby ludzkie, aby pełnić funkcję Krajowego Operatora Sieci Przesyłowej Wodoru.

Czy mapa obejmować będzie producentów biowodoru?

Tak GAZ-SYSTEM uwzględnia producentów biowodoru.

Jaka będzie przewidywana zawartość wodoru w sieci?

Badanie obejmuje tylko i wyłącznie koncepcję stworzenia sieci rurociągów wodorowych na czysty wodór. Wodorowa Mapa Polski nie obejmuje procesu przygotowania i weryfikacji technicznej obecnej infrastruktury gazowej. Nie dotyczy także procesu mieszania wodoru z gazem ziemnym.

Jakie są brakujące elementy regulacji prawnych dla przesyłu wodoru w Polsce?

Przepisy i regulacje związane z wodorem będą podobne do tych obowiązujących dla gazu ziemnego. Przyjęcie pakietu gazowo-wodorowego w znaczącym stopniu powinno uregulować utworzenie i funkcjonowanie rynku wodoru w Polsce.

Jak wygląda możliwość wykorzystania istniejącej sieci gazowej na potrzeby transportu wodoru?

Wodorowa Mapa Polski nie obejmuje procesu przygotowania i weryfikacji technicznej obecnej infrastruktury gazowej. Nie jest też związana z procesem mieszania wodoru z gazem ziemnym.

Czy Wodorowa Mapa Polski uwzględnia konsultacje w zakresie przebiegu Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego?

Wodorowa Mapa Polski oraz Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy to dwa uzupełniające się projekty. Wyniki ankiety w ramach Wodorowej Mapy Polski będą miały wpływ na potencjalne lokalizacje wodorociągów, w tym także na przebieg Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego.

Czy zasady przyłączania wytwórców i odbiorców do nowej sieci wodorowej będą analogiczne jak do sieci gazowej?

GAZ-SYSTEM zakłada, że przepisy i regulacje związane z wodorem będą podobne do tych obowiązujących dla gazu ziemnego.

Czy w ramach prac nad Wodorową Mapą Polski analizuje się budowę magazynu wodoru i gdzie?

GAZ-SYSTEM poprzez badanie ankietowe analizuje potencjalne lokalizacje magazynów wodorowych.

Czy będzie można być wytwórcą zielonego wodoru w elektrolizerze i wprowadzać go do infrastruktury przesyłowej?

 Tak, GAZ-SYSTEM jak najbardziej zakłada możliwość wprowadzania do infrastruktury przesyłowej wodoru wytworzonego w procesie elektrolizy.

Jak wygląda kwestia dostaw wodoru w Polsce Południowo-Wschodniej?

Wodorowa Mapa Polski obejmuje całą Polskę i nie ma obecnie żadnych ograniczeń geograficznych.

Lokalne agregowanie popytu i podaży zielonego H2 w dolinach wodorowych vs. sieci wodoru - czy sieć dystrybucyjna i przesyłowa powinny być tylko między dolinami czy również powinny wchodzić w skład dolin?

Wodorowa Mapa Polski w ramach ankietowania obejmuje procesy produkcji, zapotrzebowania, dystrybucji i magazynowania wodoru w skali całego kraju. Dopiero po zakończeniu badania możliwa będzie ocena wielkości oraz zasadności budowy przesyłowej sieci wodorowej.

Czy tłocznie będą zasilane gazem (wodorem) z wodorociągu?

Wodorowa Mapa Polski obejmuje w ramach ankietowania aspekty rynkowe, nie techniczne.

Jakie materiały i technologie zostaną wykorzystane do budowy rurociągów przesyłowych wodoru? Czy GAZ-SYSTEM opracował wytyczne do eksploatacji rurociągów do przesyłu wodoru takie jak np. pomiar przepływu?

Wodorowa Mapa Polski obejmuje w ramach ankietowania wyłącznie aspekty ilościowe i lokalizacyjne krajowej produkcji oraz konsumpcji wodoru do roku 2050. Decyzje dotyczące doboru odpowiednich materiałów i technologii do budowy infrastruktury będą wypadkową różnych składowych, m.in. wyników studium wykonalności poszczególnych rurociągów wytyczonych w oparciu o wyniki badania WMP i warunków technicznych do budowy rurociągów przesyłowych wodoru. Proces projektowania będzie realizowany w kolejnych etapach Wodorowej Mapy Polski.

Czy przewidujecie Państwo łączenie infrastruktury przesyłu wodoru z instalacjami offshore?

Budowa synergii między sektorami energetycznym i wodorowym jest jednym z kierunkowych działań związanych ze strategią Spółki oraz pełnym wykorzystaniem możliwości jakie dają rozwiązania Power-to-X. Wodorowa Mapa Polski i zebrane w ankiecie informacje pozwolą m.in. odpowiedzieć na pytanie dotyczące potrzeb kierunkowych podaży oraz popytu na wodór w poszczególnych obszarach geograficznych i rynkowym. GAZ-SYSTEM ma nadzieję na bliską współpracę w ramach realizowanych projektów z obszaru offshore.

Jak GAZ-SYSTEM poradzi sobie z korozją wodorową w nowych instalacjach albo przy zmianie nieużywanych gazociągów na wodorowe?

Przy budowie rurociągów wodorowych GAZ-SYSTEM będzie opierał się na odpowiednich dla tego typu inwestycji normach oraz założeniach technicznych.

Czy będzie możliwe wprowadzenie wodoru do sieci w jednym kraju i odebranie w innym kraju?

Tak, GAZ-SYSTEM zakłada możliwość utworzenia połączeń transgranicznych umożliwiających import lub eksport wodoru. Obecnie nie są jeszcze znane regulacje europejskie dla rynku przesyłu wodoru, zakładamy jednak, że taka usługa przesyłowa będzie możliwa do realizacji.

Czy przesyłany w sieci wodorowej wodór będzie "miksem" wodorowym, o różnej emisyjności tego medium (RFNBO, niebieski, szary)? Rozumiem, że w takiej sytuacji, konieczny będzie system "wykazywania" jego technologii wyprodukowania (RFNBO oraz niskoemisyjny H2) gwarancjami pochodzenia, analogicznie do zakupu "zielonej" energii elektrycznej?

Z perspektywy operatora sieci sposób wytworzenia wodoru nie jest kluczowym czynnikiem określającym możliwość przyłączenia do sieci przesyłowej. Do udziału w ankiecie zapraszamy wszystkich, którzy planują produkcję wodoru i zatłaczanie do sieci przesyłowej. Wypracowanie procesu ertyfikacji i potrzeba wykazywania gwarancji pochodzenia pozostają poza badaniem w ramach Wodorowej Mapy Polski i również będą uzależnione od wymogów regulacyjnych.

Czy wzięcie udziału w procedurze badania rynku jest płatne?

Nie. Udział w niewiążącej procedurze badania rynku, realizowanej w ramach Wodorowej Mapy Polski, jest całkowicie bezpłatny.

W jakim języku wypełnić ankietę?

Ankieta wraz ze wszystkimi załącznikami dostępna jest w wersji polskojęzycznej i angielskojęzycznej. Można ją zatem wypełnić zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Czy moje dane będą chronione?

Tak. GAZ-SYSTEM traktuje wszystkie informacje uzyskane od Uczestników w trakcie Procedury jako poufne. Zobowiązujemy się wykorzystywać informacje uzyskane w trakcie Procedury Badania Rynku wyłącznie do celów Procedury. W przypadku przekazywania na spotkaniach informacji poufnych, GAZ-SYSTEM deklaruje gotowość do podpisania umowy o zachowaniu poufności (NDA). Napływające podczas Procedury dane ankietowe będą zbierane, analizowane i przetwarzane przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów.

Czy udostępniony wzór NDA może zostać zmieniony?

Tak. Jesteśmy otwarci na zmiany. Państwa propozycje zmian zostaną jeszcze raz sprawdzone przez naszych prawników. Gdy będą mieli Państwo gotowy wzór z propozycjami zmian, będziemy wdzięczni za niezwłoczne przesłanie tej wersji do nas na adres: wodor@gaz-system.pl, a my przekażemy ten dokument do działu prawnego. Każde zmiany wymagają konsultacji, dlatego im wcześniej to nastąpi, tym szybciej będzie podpisanie NDA.

Jakie jednostki wolumenu wodoru podawać?

W ankiecie w kolumnie ‚I” - Wyjaśnienie dot. wprowadzanej informacji, wskazana jest jednostka jaką należy podawać. Należy pamiętać, że 1 kg H2 = 33,3 kWh.