Polska-Słowacja budowa gazociągu
Podstawowe parametry i opis inwestycji:
  • gazociąg wysokiego ciśnienia,
  • średnica: 1000 mm,
  • ciśnienie robocze: 8,4 MPa,
  • długość: 61,3 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej.
Stronami projektu były GAZ-SYSTEM S.A. i Eustream a.s - polski i słowacki operator systemu przesyłowego.

Odcinek gazociąg Polska – Słowacja po stronie polskiej (gazociąg Strachocina – Granica RP) wraz z węzłem gazu w Strachocinie wchodzi w zakres międzysystemowego połączenia Polska – Słowacja.

Status inwestycji po stronie polskiej:
  • fazę projektowania zakończono w czerwcu 2018 roku, uzyskując decyzję pozwolenia na budowę,
  • budowa gazociągu zakończyła się w 2022 roku.

Przebieg i lokalizacja inwestycji po stronie polskiej:
Gazociąg zlokalizowany jest w województwie: podkarpackim. Jego trasa przebiegać będzie na terenie gmin: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza.
Mapka gazociągu Polska-Słowacja
 

Korzyści z realizacji inwestycji

Budowa połączenia gazowego pomiędzy Polską a Słowacją stanowiła istotny element koncepcji budowy regionalnego Korytarza Gazowego Północ-Południe oraz spełniała szereg funkcji, w tym:
  • zwiększenie możliwości pokrycia zapotrzebowania na gaz odbiorców krajowych poprzez ustanowienie nowej drogi transportu i nowego źródła gazu, zabezpieczenie dostaw gazu w sytuacjach kryzysowych oraz zmniejszające się możliwości dostaw od strony Ukrainy,
  • doprowadzenie gazu do południowo-wschodniej części Polski, w której istnieje rozbudowany system przesyłowy oraz infrastruktura magazynowa,
  • eksport gazu z Polski w oparciu o dostawy z terminala LNG w Świnoujściu, a w przyszłości także gazu wydobywanego ze złóż niekonwencjonalnych.
Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej jest corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości  do 2% wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Jest to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Connecting Europe Facility (CEF).

Maksymalna kwota dofinansowania wynikająca z umowy wyniosła niewiele ponad 33 mln euro.

Projekt wspólnego zainteresowania (PCI)

Komisja Europejska przyznała projektowi status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się w na stronie poświęconej projektom PCI.

GAZ-SYSTEM realizuje inwestycję w poszanowaniu praw wszystkich zainteresowanych stron. Zapraszamy do zgłaszania uwag i komentarzy oraz zadawania pytań dotyczących inwestycji za pomocą Formularza pytań i komentarzy dotyczących realizacji projektów o statusie PCI przez GAZ-SYSTEM.

Decyzje administracyjne

Konsultacje środowiskowe
26 sierpnia 2016 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie podał do publicznej wiadomości informacje o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi - gazociąg Strachocina - Granica RP".

Decyzja środowiskowa
28 kwietnia 2017 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa międzysystemowego  gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi – gazociąg Strachocina-Granica RP".

Decyzja o ustaleniu lokalizacji
10 października 2017 r. Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej.

Decyzja o pozwoleniu na budowę
28 czerwca 2018 r. Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę polskiego odcinka międzysystemowego połączenia systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej

Odszkodowania

Tryb realizacji inwestycji w oparciu o specustawę gazową gwarantuje wypłatę od­szkodowań Właścicielom nieruchomości położonych na terenie na którym jest realizowana dana inwestycja.

Proces wypłaty odszkodowań odbywa się w trybie administracyjnym, pod nadzorem właściwego miejscowo Wojewody. Na jego zlecenie niezależny rzeczoznawca wykonuje operat szacunkowy, który jest postawą do ustalenia wysokości odszkodowania. Po zakończeniu budowy Wojewoda wydaje decyzję administracyjną określającą wysokość odszkodowania.

Więcej na temat odszkodowań, procesu budowy znajdziesz w zakładce Dla właścicieli gruntów.

Kontakt do Wykonawców i Inwestora

Wykonawcą Dokumentacji Projektowej była firma:
PGNiG Gazoprojekt S.A.

Wykonawca Robót Budowlanych:
Budimex S.A. - Lider konsorcjum oraz Mostostal Kraków S.A.
Biuro Sanok
ul. Prosta 6
38-500 Sanok
tel. 515 009 894
e-mail: gazociag.pl-sk@budimex.pl

Wykonawca Nadzoru Inwestorskiego:
ECMG GmbH Oddział w Polsce
Biuro Kontraktu
ul. Wincentego Witosa 74
38-500 Sanok
tel. 884 206 913
e-mail: biurostrachocina@ecmg.at

Inwestor:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Oddział w Tarnowie
Pogórska Wola 450
33-152 Pogórska Wola
tel. 14 622 53 00, faks 14 621 37 31
email: komunikacja.tarnow@gaz-system.pl

Polska-Słowacja "złoty spaw"