Gazociąg podmorski Baltic Pipe

Morze Bałtyckie
Podstawowe parametry:
  • gazociąg wysokiego ciśnienia
  • średnica 900 mm
  • długość: ok.275 km
Rurociąg składa się z połączonych ze sobą (zespawanych) odcinków rur o długości 12,2 m, które zostały ułożone na dnie morza lub zakopane. Infrastruktura podmorska przechodzi w część lądową kilkaset metrów za plażą, klifem i pasem wydm. Połączenie części morskiej i lądowej gazociągu nazywamy „pierwszym suchym spawem” – jest to punkt graniczny pomiędzy tymi dwoma odcinkami. Wyjście gazociągu z morza na ląd zostało wykonane przewiertem pod dnem morza, plażą i wydmami. Jest to metoda mikrotunelowania, która oznacza, że gazociąg poprowadzono pod powierzchnią ziemi, w betonowej obudowie. Dzięki zastosowaniu takiej metody brzeg morski, a także pas wydm, nie zostały naruszone, a realizacja inwestycji nie spowodowała większych ograniczeń w korzystaniu z plaży.

Przebieg i lokalizacja:

Część podmorska zrealizowana na dnie Morza Bałtyckiego przechodzi przez obszary trzech państw: Danii, Polski i Szwecji. 
Mapa gazociągu Baltic Pipe na dnie Morza Bałtyckiego

Skrzyżowania infrastruktury podmorskiej

Informacja dot. prowadzenia prac w okolicy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe oraz w zakresie skrzyżowań infrastruktury podmorskiej z gazociągiem Baltic Pipe

Realizacja prac w odległości poniżej 2 mil morskich od gazociągu podmorskiego Baltic Pipe oraz infrastruktury towarzyszącej wymaga nawiązania kontaktu z Gaz-System S.A. w celu koordynacji prac. Kontakt jest konieczny w przypadku, m.in.:
  • instalacji kotwic,
  • układania rurociągów/kabli,
  • instalacji infrastruktury podmorskiej,
  • innych aktywności stwarzających ryzyko naruszenia gazociągu Baltic Pipe oraz infrastrukturę towarzyszącej (np. nasypy skalne).
Obejmuje to prace, które mogą oddziaływać na gazociąg pomorski lub powiązaną z nim infrastrukturę w dno morskie lub słup wody w strefie 2 mil morskich.

Jeżeli prace realizowane będą w odległości poniżej 200m  od gazociągu Baltic Pipe (strefa ochronna), Gaz-System S.A. może wymagać zawarcia oficjalnej umowy określającej podział odpowiedzialności pomiędzy strony.

W przypadku identyfikacji znaczących ryzyk dla gazociągu Baltic Pipe Gaz-System S.A. może wymagać przedłożenia dokumentacji HAZID i/lub analizy ryzyk dla etapu budowy oraz fazy operacyjnej.

Gaz-System S.A. określi konieczność zawarcia umowy. W przypadku potwierdzenia konieczności zawarcia umowy Gaz-System S.A. przedstawi standardowy draft umowy skrzyżowania/zbliżenia.

Przed przystąpieniem do umowy o zbliżeniu/skrzyżowaniu Gaz-System S.A. oceni sytuację finansową podmiotu występującego jako strona umowy.  Gaz-System S.A. może wymagać przedłożenia m.in. gwarancji spółki-matki w zakresie zobowiązań kontraktowych oraz przedstawienia odpowiedniej dokumentacji ubezpieczeniowej dot. przedmiotu umowy.

Dialog dot. technicznych aspektów skrzyżowania/zbliżenia może rozpocząć się po zawarciu odpowiedniej umowy o poufności.
Krzysztof Czopek 
Pion Operacji Morskich 
tel. 48 22 220 11 33