Tłocznia gazu Kędzierzyn
- moc tłoczni: trzy agregaty sprężarkowe napędzane turbinami gazowymi o mocy łącznej mocy 23 MW.
- możliwość rozbudowy obiektu do sześciu sprężarek o łącznej maksymalnej mocy 69 MW.
Status inwestycji :
- fazę projektowania zakończono w sierpniu 2017 r., uzyskując decyzję pozwolenia na budowę,
- inwestycja została zakończona w marcu 2022 r.
Lokalizacja inwestycji:
Inwestycja została zlokalizowana w województwie opolskim na terenie gminy Kędzierzyn - Koźle.
Nowa tłocznia umożliwia przesył gazu w kierunku zachodnich, południowych i wschodnich rejonów Polski, stwarzając możliwość odbioru dodatkowych ilości gazu w tych rejonach kraju, przyczyniając się w ten sposób również do poprawy jakości powietrza.
Jej lokalizacja w ciągu gazociągów przesyłowych stanowiących Korytarz Północ-Południe zapewnia stabilny przesył gazu ziemnego, w szczególności nowymi gazociągami o średnicy 1000 mm. Od zachodu są to obecnie gazociągi Zdzieszowice – Kędzierzyn i Zdzieszowice – Wrocław, a w kierunku wschodnim Tworóg – Kędzierzyn i Tworóg – Tworzeń.
Tłocznia jest jednym z elementów przebudowy systemu przesyłowego, umożliwiającej dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego czy integrację z rynkiem europejskim.
Ważną korzyścią dla gminy będą corocznie odprowadzane przez GAZ-SYSTEM podatki lokalne.
Inwestycja została zrealizowana w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (tekst jednolity - Dz.U. z 2021 r., poz. 1836).
Komisja Europejska przyznała wsparcie finansowe z instrumentu "Łącząc Europę" na etap prac przygotowawczych tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu realizowanych w ramach projektu "Połączenie międzysystemowe Polska-Czechy [Strok II] pomiędzy Libhost' (CZ) - Hat' (CZ-PL) - Kędzierzyn (PL)
Komisja Europejska przyznała projektowi status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się w na stronie poświęconej projektom PCI.
GAZ-SYSTEM realizuje inwestycję w poszanowaniu praw wszystkich zainteresowanych stron. Zapraszamy do zgłaszania uwag i komentarzy oraz zadawania pytań dotyczących inwestycji za pomocą Formularza pytań i komentarzy dotyczących realizacji projektów o statusie PCI przez GAZ-SYSTEM.
Decyzja środowiskowa
14 lipca 2016 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu wydał Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie tłoczni gazu Kędzierzyn, znak decyzji: WOOŚ.4210.3.2016.MSe.8.
Decyzja o ustaleniu lokalizacji
2 czerwca 2017 r. Wojewoda Opolski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu dla inwestycji polegającej na budowie gazociągu Kędzierzyn-Koźle - granica RP (Polska–Czechy) wraz z tłocznią i stacją pomiarową - budowa tłoczni gazu Kędzierzyn-Koźle.
Decyzja o pozwoleniu na budowę
11 sierpnia 2017r. Wojewoda Opolski wydał decyzję nr 54/D/2017 zatwierdzającą projekt budowalny i udzielającą pozwolenia na budowę inwestycji towarzyszącej inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu p.n. "Budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle - granica RP (Polska–Czechy) wraz z tłocznią i stacją pomiarową - budowa tłoczni gazu Kędzierzyn-Koźle, Etap 1".
Konsorcjum:
Biuro Projektów „NAFTA-GAZ” Sp. z o.o. z Jasła
oraz Górnicze Biuro Projektów PANGAZ Sp. z o.o. z Krakowa.
Wykonawca Robót Budowlanych:
GASCONTROL POLSKA Sp. z o.o.
ul. Pszczyńska 60
43‑267 Suszec
Biuro budowy:
ul. Biały Ług
47‑225 Kędzierzyn‑Koźle
tel. 607 627 736
e‑mail: s.folwarczny@gascontrol‑polska.pl
Wykonawca Nadzoru Inwestorskiego:
SGS Polska Sp. z o.o.
ul. Biały Ług
47‑225 Kędzierzyn‑Koźle
tel. 691 767 440
e‑mail: damian.milek@sgs.com
Inwestor:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ‑SYSTEM S.A.
Oddział w Świerklanach
ul. Wodzisławska 54
44‑266 Świerklany
tel. 32 439 25 00
e‑mail: sekretariat.swierklany@gaz‑system.pl