Baltic Pipe
Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, którego celem było utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwia on, po raz pierwszy w historii, przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach Europy Środkowo – Wschodniej. Jednocześnie Projekt Baltic Pipe umożliwia przesył dwukierunkowy tzn. można nim dostarczać gaz z Polski do Danii.
- 900 km szacowana łączna długość gazociągów
- 4 tłocznie gazu
- 10 mld m3 przepustowość gazociągu podmorskiego
Projekt Baltic Pipe składa się z 5 głównych komponentów:
1) Gazociągu na dnie Morza Północnego
Podmorski gazociąg pomiędzy norweskim a duńskim systemem przesyłowym gazu.
2) Rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego
Rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii.
3) Tłoczni gazu w Danii
Tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii.
4) Gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego
Gazociąg podmorski pomiędzy duńskim a polskim systemem przesyłowym gazu.
5) Rozbudowy polskiego systemu przesyłowego
Rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce w tym:
- Budowa gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym.
- Budowa gazociągu relacji Goleniów-Lwówek.
- Rozbudowa tłoczni gazu Goleniów.
- Budowa tłoczni gazu Gustorzyn.
- Rozbudowa tłoczni gazu Odolanów.
Duński operator systemu przesyłowego gazu Energinet był odpowiedzialny za realizację trzech pierwszych komponentów na terytorium Danii, a GAZ-SYSTEM za budowę gazociągu podmorskiego biegnącego pomiędzy Danią i Polską oraz za rozbudowę systemu przesyłowego gazu w Polsce.
Status inwestycji:
1 października 2022 r. uruchomiono transportu gazu.
Przebieg i lokalizacja inwestycji:
Inwestycja biegnie od Morza Północnego, gdzie połączy się z gazociągiem Europipe II zapewniając tym samym dostęp do gazu ze złóż norweskich. Następnie poprzez wybudowanie infrastruktury na terytorium Danię oraz na dnie Morza Bałtyckie gazociąg połączy się z polskim systemem przesyłowym.
Więcej informacji na temat lokalizacji można znaleźć na stronach poszczególnych inwestycji wchodzących w skład projektu Baltic Pipe.
Studium Wykonalności zostało opracowane przez konsorcjum składającym się z firm Rambøll Danmark A/S oraz BSiPG GAZOPROJEKT S.A. wraz z podwykonawcą – firmą Ernst & Young na podstawie Umowy podpisanej w dniu 15 marca 2016.
Informacje o wykonawcach poszczególnych komponentów wchodzących w skład projektu znajdziesz w zakładkach poszczególnych inwestycji.
Inwestycja została realizowana w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (tekst jednolity - Dz.U. z 2021 r., poz. 1836).
Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Connecting Europe Facility (CEF). W styczniu 2019 r. Komisja Europejska przyznała GAZ-SYSTEM, dofinansowanie na prace budowlane w wysokości blisko 215 mln euro (umowa na wsparcie finansowe dla projektu została podpisana 15 kwietnia 2019 r.).
W latach 2017 i 2018 wsparciem objęto natomiast realizację prac przygotowawczych w wysokości ponad 33,1 mln euro oraz prace przedinwestycyjne (18,3 mln euro). Kwota ta obejmuje środki przyznane zarówno GAZ-SYSYEM jak i ENERGINET (do GAZ-SYSTEM trafiło prawie 28,4 mln euro). Z kolei w ramach konkursu w 2015 r. projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości niemal 400 tys. euro na realizację studium wykonalności.
Łączna kwota przyznanego dotychczas unijnego wsparcia dla projektu Baltic Pipe wynosi ponad 266 mln euro, z czego prawie 243,5 mln zostało przyznane GAZ-SYSTEM.
Komisja Europejska przyznała projektowi status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się w na stronie poświęconej projektom PCI.
Informacje o decyzjach administracyjnych dla poszczególnych komponentów wchodzących w skład projektu znajdziesz w zakładkach poszczególnych inwestycji.