Hermanowice – Strachocina
- gazociąg wysokiego ciśnienia
- średnica: 700 mm
- ciśnienie robocze: 8,4 MPa
- długość: ok. 72 km
Status inwestycji:
- inwestycja zrealizowana
- gazociąg uzyskał pozwolenie na użytkowanie i został oddany do eksploatacji w 2020 r.
- fazę projektowania zakończono w 2015 r., uzyskując komplet decyzji pozwolenia na budowę
Lokalizacja inwestycji:
Gazociąg zlokalizowany jest w województwie podkarpackim i przebiega przez gminy: Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok.
Inwestycja umożliwia pełne wykorzystanie mocy Podziemnego Magazynu Gazu w Strachocinie, a także współpracę krajowego systemu przesyłowego z nowym interkonektorem Polska-Słowacja. Przedsięwzięcie jest ważnym elementem w integracji polsko-słowackiego systemu przesyłowego, ale także polskiego i ukraińskiego, zwłaszcza w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska-Ukraina. Gazociąg Hermanowice-Strachocina stanowi także istotny element Korytarza gazowego Północ-Południe.
-
zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski
- zwiększenie przepustowości systemu przesyłowego w kierunku zachodnim
- skrócenie drogi transportu paliwa gazowego
- zmniejszenie kosztów przesyłu gazu
Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej jest corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Jest to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.
- Wykonawcą Dokumentacji Projektowej była firma: GAS STORAGE Poland sp. z o.o. (dawniej: Operator Systemu Magazynowania Spółka z.o.o.)
- Wykonawcą Robót Budowlanych była firma: PGNiG Technologie S.A.
- Wykonawca Nadzoru Inwestorskiego była firma: MGGP S.A.
- Wykonawcą Nadzoru Autorskiego była firma: ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o
Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Maksymalna kwota dofinansowania wynikająca z umowy wyniosła prawie 128 mln złotych.
Komisja Europejska przyznała projektowi status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się w na stronie poświęconej projektom PCI.
GAZ-SYSTEM zrealizował inwestycję w poszanowaniu praw wszystkich zainteresowanych stron. Zapraszamy do zgłaszania uwag i komentarzy oraz zadawania pytań dotyczących inwestycji za pomocą Formularza pytań i komentarzy dotyczących realizacji projektów o statusie PCI przez GAZ-SYSTEM.