Prace przy budowie gazociągu
System Gazociągów Tranzytowych [SGT] na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest częścią mierzącego około 4000 km gazociągu biegnącego z Rosji poprzez Białoruś i Polskę do Europy Zachodniej.

Właścicielem polskiego odcinka SGT jest  firma System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol GAZ S.A. w Warszawie, a operatorem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego jest firma Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

W dniu 17.11.2010 r. Prezes URE wyznaczył GAZ-SYSTEM operatorem systemu przesyłowego na znajdującym się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej Systemie Gazociągów Tranzytowych (SGT) na okres do dnia 31 grudnia 2025 r. Na mocy art. 7 ustawy dnia 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne okres ten został przedłużony do dnia 6 grudnia 2068 r.

Trasa SGT:
Gazociąg tranzytowy przebiega na terenie Polski równoleżnikowo, ze wschodu na zachód od granicy polsko-białoruskiej w rejonie wsi Kondratki do granicy polsko-niemieckiej w rejonie miejscowości Górzyca.

Trasa gazociągu przebiega przez następujące jednostki administracyjne kraju:
  • 5 województw (podlaskie, mazowieckie, kujawsko pomorskie, wielkopolskie i lubuskie
  • 27 powiatów
  • 69 gmin.

SGT w liczbach
Dane za rok 2023

Długość sieci przesyłowej

 683,9 km

Liczba punktów wejścia

2

Liczba punktów wyjścia

2

Wolumen przesłanego paliwa gazowego

 4,21 TWh

Decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wyznaczeniu GAZ-SYSTEM na niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.