Aktualne konsultacje
Aktualnie GAZ-SYSTEM prowadzi konsultacje z rynkiem dotyczące następujących projektów:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, pełniący funkcję operatora Terminalu LNG w Świnoujściu, planuje zmiany Instrukcji ruchu i eksploatacji instalacji skroplonego gazu ziemnego (dalej: Instrukcja Terminalu).
Zmiany planowane są zgodnie z poniższą kartą aktualizacyjną:
Przyczyny zmian
Obowiązująca Instrukcja Terminalu z 2023 roku jest wiążąca dla obecnie realizowanych Umów Regazyfikacji. W związku z prowadzeniem końcowych prac w zakresie drugiego etapu rozbudowy Terminalu LNG, skutkującym udostępnieniem nowych usługi funkcjonalności jak również w celu optymalizacją wykorzystania zdolności Terminalu, GAZ-SYSTEM wprowadzi do stosowania zaktualizowaną Instrukcję Terminalu.
Zakres i treść zmian
W miejsce „Instrukcji ruchu i eksploatacji instalacji skroplonego gazu ziemnego zlokalizowanej
w Świnoujściu z 20.10.2023 r.” zostanie wprowadzona nowa Instrukcja Terminalu, uzupełniona o nowe usługi oraz funkcjonalności. Zaktualizowane zostaną postanowienia, które na skutek rozbudowy, ulegną zmianie dla wszystkich umów zawartych z Użytkownikami Terminalu.
Wcześniejsza Instrukcja Terminalu przestanie obowiązywać od dnia wejścia w życie nowej Instrukcji Terminalu.
Zakładany termin wejścia w życie nowej Instrukcji to 11.11.2024 r.
Wszyscy zainteresowani uczestnicy rynku, w tym Użytkownicy Terminalu, proszeni są o zgłaszanie uwag dotyczących projektu Instrukcji Terminalu, najpóźniej do 19.09.2024 r.
- Uwagi do Instrukcji Terminalu należy zgłaszać na adres mailowy zgloszenie@gaz-system.pl
- GAZ-SYSTEM przeanalizuje zgłoszone uwagi i opracuje ostateczną treść Instrukcji Terminalu.
- GAZ-SYSTEM zastrzega sobie prawo do zmiany lub uzupełniania projektu Instrukcji Terminalu, a także do ewentualnego wydłużenia terminu konsultacji.
- Wszelkie zmiany i uzupełnienia zostaną ogłoszone na stronie internetowej Terminalu.
Dokumenty
• Instrukcja Terminalu – projekt z dnia 16.08.2024 r.
Udostępniony do konsultacji projekt Instrukcji Terminalu ma charakter roboczy i podlega konsultacjom. Zmianyzostaną wprowadzone w oparciu o informacje uzyskane podczas niniejszych konsultacji oraz w wyniku dalszych prac nad projektem Instrukcji Terminalu prowadzonych przez GAZ-SYSTEM.
GAZ-SYSTEM zobowiązuje się do przeanalizowania wszystkich informacji uzyskanych podczas konsultacji z należytą starannością, jednak zastrzega sobie prawo do uwzględnienia niektórych, a pominięcia innych informacji w dalszych pracach nad Instrukcją Terminalu, wedle własnego uznania.
Wyniki konsultacji zmian Instrukcji Terminalu - projekt z dn. 16.08.2024 r.
W wyniku przeprowadzenia, trwających od 18.08.2024 r. do 18.09.2024 r., konsultacji projektu Instrukcji Terminalu oraz zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., właściciel i operator Terminalu LNG w Świnoujściu, opracował projekt instrukcji ruchu i eksploatacji instalacji skroplonego gazu ziemnego pod nazwą „Instrukcja ruchu i eksploatacji instalacji skroplonego gazu ziemnego zlokalizowanej w Świnoujściu z dnia 16.08.2024.”, a następnie przedłożył tę instrukcję do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki.
W ramach przeprowadzonego procesu konsultacji stworzona została możliwość zapoznania się z projektem Instrukcji Terminalu oraz zgłaszania do niego uwag przez wszystkich zainteresowanych.
Wszystkie uwagi zgłoszone do projektu Instrukcji Terminalu zostały szczegółowo przeanalizowane pod kątem zaproponowanych zmian do tego projektu.
W związku z powyższym GAZ-SYSTEM niniejszym publikuje Instrukcję Terminalu (projekt instrukcji ruchu i eksploatacji instalacji skroplonego gazu ziemnego przedłożony do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki) wraz z informacją o zgłoszonych uwagach oraz sposobie ich uwzględnienia.
Dokumenty:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach zmian w „Mechanizmie zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących prowadzonych przez GAZ-SYSTEM S.A.”
Zaproponowana modyfikacja treści „Mechanizmu zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.” ma na celu zmniejszenie ryzyka GAZ-SYSTEM S.A oraz ochronę interesów uczestników rynku gazu i odbiorców przed podmiotami niegwarantującymi odpowiedniej stabilności i wiarygodności finansowej, a także ochronę przed ponoszeniem przez nich kosztów tytułem neutralności finansowej bilansowania.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczestników rynku gazu do zapoznania się z projektem zmian do „Mechanizmu zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.”.
Dokument wraz z formularzami zgłaszania uwag znajduje się do pobrania w zakładce Konsultacje z rynkiem.
KONTAKT:
Ewentualne uwagi należy zgłaszać do 13 września 2024 r., przesyłając wypełnione formularze na adres e-mailowy: ncbal@gaz-system.pl
DOKUMENTY:
- Mechanizm neutralności zmiany 2024 w trybie zmian
- Formularz zgłoszenia uwag szczegółowych do projektu mechanizmu neutralności kosztowej
- Formularz zgłoszenia uwag ogólnych do projektu mechanizmu neutralności kosztowej
Wyniki konsultacji:
Spółka zaprasza wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w niewiążącej procedurze badania rynku realizowanego w ramach projektu „Wodorowa Mapa Polski”. Wyniki badania zostaną uwzględnione przez spółkę w planowaniu infrastruktury przesyłu wodoru i pozwolą na stworzenie wstępnej mapy wodorociągów na terenie kraju.
Spółka zamierza oszacować poziom zainteresowania projektów związanych z transportem wodoru za pomocą sieci przesyłowej, zarówno z perspektywy producentów, jak również odbiorców. Zebrane informację pozwolą stworzyć mapę obrazującą popyt i podaż na wodór oraz wstępny przebieg rurociągów wodorowych na terenie Polski, w ujęciu wolumenowym, czasowym i geograficznym. Dzięki badaniu spółka zidentyfikuje potrzeby rynku, co pozwoli uczestnikom rynku rozwijać swoją działalność biznesową w kolejnych latach.
Dodatkowo GAZ-SYSTEM zorganizuje w maju dwa cykle webinariów, podczas których wyjaśnione zostaną założenia i cele projektu „Wodorowa Mapy Polski” oraz wszelkie zagadnienia związane z wypełnianiem ankiety.
Wszystkie podmioty zainteresowane aktywnym udziałem w współtworzeniu „Wodorowej Mapy Polski” proszone są o uzupełnienie Ankiety i przesłanie jej w formie elektronicznej (wraz z dołączoną Klauzulą RODO) najpóźniej do 20.06.2024 r. do godziny 23:59 w postaci wypełnionego formularza Excel na adres: wodor@gaz-system.pl.
Wyniki badania rynku zostaną ogłoszone do 31 października 2024 r.
W przypadku przekazywania podczas procesu ankietowania informacji poufnych, GAZ-SYSTEM deklaruje gotowość do podpisania umowy o zachowaniu poufności (NDA).
Zgłoszone w wyniku procedury zapotrzebowanie nie będzie stanowić podstawy do zobowiązania GAZ-SYSTEM do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Projekt Wodorowa Mapa Polski został objęty patronatem honorowym przez Macieja Bando, Podsekretarza Stanu oraz Pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
KONTAKT:
Wszelkie pytania i korespondencję elektroniczną dotyczącą procedury należy kierować na adres e-mail: wodor@gaz-system.pl
DOKUMENTY:
- Regulamin niewiążącej procedury badania rynku realizowanego w ramach „Wodorowej Mapy Polski”
- Załącznik nr 1 – Klauzula RODO
- Załącznik nr 2 – Wzór umowy o zachowaniu poufności (NDA)
- Ankieta WMP 2024 (Plik MS Excel do pobrania)
- Instrukcja wypełnienia ankiety
7 maja 2024 r. i 21 maja 2024 r. odbyły się webinaria dot. Wodorowej Mapy Polski.