Badanie rynku
Ankiety
GAZ-SYSTEM realizując obowiązki operatora systemu przesyłowego, zgodnie z zapisami Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej KSP oraz wynikające z art. 16 ust. 2 Ustawy Prawo Energetyczne, jest zobowiązany opracowywać cykliczne plany rozwoju systemu przesyłowego w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe, zarówno dotychczasowych, jak i przyszłych użytkowników systemu przesyłowego.
Badanie ankietowe jest wstępnym etapem, poprzedzającym właściwe konsultacje w celu powstania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju. Wszystkie podmioty zainteresowane korzystaniem z gazu ziemnego lub już z niego korzystające, mają możliwość zgłoszenia swoich planów poprzez wypełnienie tej ankiety. Badanie ankietowe kierowane jest także do podmiotów, które nie planują podłączenia do sieci gazowej – takie informacje również są bardzo wartościowe z punktu widzenia naszej Spółki.
Energetyka i ciepłownictwo, a także cały sektor przemysłowy w Polsce, stoją przed wieloma wyzwaniami, a gaz będzie przejściowym nośnikiem energii na kolejne 30-40 lat, wspierającym dążenia w kierunku gospodarki zeroemisyjnej. Dlatego też tak ważna jest dla nas możliwość poznania informacji dotyczących obecnego i przewidywanego wykorzystania gazu ziemnego w przedsiębiorstwach – znacznie ułatwi nam to efektywne planowanie rozwoju gazowej sieci przesyłowej.
Zgodnie z ostatnią aktualizacją, obecna ankieta ma postać elektroniczną i można ją znaleźć pod adresem: analizy.gaz-system.pl.
Po wejściu na stronę, należy zapoznać się z instrukcją wypełniania ankiety.
Zalogowanie się w witrynie analizy.gaz-system.pl, pozwala uzyskać dostęp również do specjalnego modułu działającego w formie modeli finansowych, za pomocą których użytkownik może obliczyć koszty i korzyści wynikające ze zmiany instalacji do produkcji ciepła i ew. energii elektrycznej z innej (np. węglowej) na zasilaną paliwem gazowym:
- model prosty umożliwia przeprowadzenie obliczeń przy wprowadzeniu minimum danych – np. zastąpienie jednego kotła węglowego silnikiem/silnikami;
- model zaawansowany pozwala na głęboką analizę uwzględniającą dokładną sytuację podmiotu rozważającego zmianę paliwa oraz oparcie się na danych rynkowych i szczegółowych dotyczących lokalizacji tego podmiotu. Umożliwia także wprowadzenie różnych rozwiązań opartych o bloki gazowo-parowe, kotły gazowe i ich kombinacje, poszerzone o np. magazyn energii. Model ten daje także możliwość wpisania konkretnych uwarunkowań finansowych podmiotu.