Pytania i odpowiedzi
1. Podstawowe informacje
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest podmiotem świadczącym usługę przesyłania paliwa gazowego, nie zajmuje się realizacją dostaw paliwa gazowego. Sprzedażą paliwa gazowego zajmują się spółki obrotu gazem. Paliwo gazowe można również nabyć na giełdzie.
Koszt realizacji przyłączenia jest uzależniony od zakresu prac. Szacunkowa kwota nakładów na realizacje inwestycji podawana jest w warunkach przyłączenia i w umowie o przyłączenie.
Do systemu przesyłowego gazowego zgodnie z Prawem energetycznym przyłącza odbiorców oraz odpowiada za realizację przyłączenia Operator Systemu Przesyłowego gazowego. Fizyczne wykonanie przyłączenia może być wykonane pod nadzorem GAZ-SYSTEM S.A. i zgodnie z warunkami technicznymi określonymi przez GAZ-SYSTEM S.A.
Realizacja inwestycji przyłączeniowej może trwać około 36 miesięcy lub dłużej. Termin realizacji inwestycji uzależniony jest od zakresu prac, które muszą być zrealizowane w celu przyłączenia Klienta.
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest jedynym inwestorem realizującym inwestycje przyłączeniowe.
Klienci wnoszą opłatę przyłączeniową w wysokości 100% szacunkowych nakładów na realizację inwestycji przyłączeniowej.
Umowę przesyłową "ramową" Podmiot przyłączany może zawrzeć w każdym momencie od chwili zawarcia umowy o przyłączenie. Zawarcie umowy przesyłowej odbywa się online poprzez zarejestrowanie się i złożenie wniosku w Systemie Wymiany Informacji.
Natomiast wniosek o Przydział Przepustowości przyłączany Podmiot składa po zakończeniu realizacji inwestycji po swojej stronie nie później niż na 7 dni przed zakończeniem realizacji umowy o przyłączenie.
Cały proces zawierania umowy przesyłowej i składania wniosku o Przydział Przepustowości i Przydział Zdolności odnajdą Państwo w IRiESP w pkt. 6, 7 i 8.
W zależności od zakresu inwestycji przyłączeniowej jak również inwestycji po stronie Klienta istotne jest aby Klient złożył wniosek o określenie warunków przyłączenia z odpowiednim wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę maksymalny czas określania warunków przyłączenia oraz maksymalny czas negocjowania i zawierania umowy o przyłączenie.
Bardzo istotnym faktem jest również termin realizacji inwestycji, który jest już znany Klientowi w chwili otrzymania warunków przyłączenia. Kwestie determinujące termin realizacji inwestycji przyłączeniowej to głównie uzyskiwanie poszczególnych wymaganych Prawem decyzji administracyjnych.
Determinantą terminu realizacji inwestycji zarówno GAZ-SYSTEM S.A. jak i Podmiotu przyłączanego może się stać również czas potrzebny na pozyskanie terenu pod inwestycję. Kluczową kwestią wówczas jest zsynchronizowanie harmonogramów realizacji inwestycji po obu stronach i systematyczna współpraca oraz wymiana informacji.
2. Informacja o możliwości przyłączenia do sieci przesyłowej
Czym różni się informacja o możliwości przyłączenia do sieci przesyłowej od warunków przyłączenia do sieci przesyłowej?
Dane zamieszczone w informacji o możliwości przyłączenia do sieci przesyłowej ważne są na dzień jej wydania. Informacja o możliwości przyłączenia zawiera dane dające ogólny zarys możliwości systemu przesyłowego oraz przyłączenia się do niego. Nie zawiera terminu realizacji inwestycji, szacowanych nakładów na realizację, wymagań odnośnie pomiaru oraz kontroli dostawy i odbioru paliwa gazowego, informacji na temat granicy własności przyłączenia oraz informacji na temat wykładni prawnej, którą objęta jest realizacja przyłączenia do sieci przesyłowej.
Informacja o możliwości przyłączenia ważna jest na dzień jej wydania.
Informacja o możliwości przyłączenia jest określana:
- do 60 dni maksymalnie w przypadku odbiorcy końcowego (grupa A),
- do 90 dni maksymalnie w przypadku odbiorcy zajmującego się: przesyłaniem, dystrybucją paliwa gazowego, przyłączającym źródło lub magazyn (grupa C).
Informacje zawarte w tym dokumencie dotyczą miejsca dostawy i odbioru paliwa gazowego, miejsca włączenia do gazociągu źródłowego, ciśnienia minimalnego i maksymalnego w punkcie dostawy i odbioru oraz przewidywany zakres rozbudowy sieci przesyłowej.
Informacja o możliwości przyłączenia zawiera dane dające ogólny zarys możliwości systemu przesyłowego oraz przyłączenia się do niego lub o braku takich możliwości. Jest ważna na dzień jej wydania.
Czy w przypadku składania wniosku o udzielenie informacji o możliwości przyłączenia wymagane jest oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem?
W przypadku składania wniosku o informację o możliwości przyłączenia nie jest wymagane składanie oświadczenia o prawie do dysponowania gruntem, na którym będą znajdowały się przyłączane urządzenia i instalacje.
Do czego informacja o możliwości przyłączenia zobowiązuje Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM?
Informacja o możliwości przyłączenia nie jest dokumentem zobowiązującym Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. do rozpoczęcia prac projektowych ani nie rezerwuje przepustowości w systemie przesyłowym. Jest tylko informacją dla Klienta o tym, że w danym miejscu istnieje możliwość przyłączenia bądź jej brak na dzień wydania informacji.
3. Warunki przyłączenia do sieci przesyłowej
Warunki przyłączenia określane są w terminie 60 dni w przypadku odbiorcy końcowego (grupa A) w przypadku odbiorcy zajmującego się przesyłaniem, dystrybucją paliwa gazowego lup przyłączającym źródło lub magazyn (grupa C) w terminie do 90 dni.
Wzór wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci przesyłowej można odnaleźć na stronie internetowej www.gaz-system.pl w zakładce "Wniosek o przyłączenie".
Wniosek o określenie warunków przyłączenia podpisują osoby uprawnione do reprezentacji spółki zgodnie z aktualnym KRS.
Aby wskazać punkt wejścia do systemu przesyłowego można skorzystać z mapy sytemu przesyłowego znajdującej się na stronie internetowej Systemu wymiany Informacji. W przypadku trudności z określeniem punktu wejścia, opiekunowie klientów służą pomocą.
Będzie to najbliższy istniejący punkt w stosunku do lokalizacji przyłączanego obiektu lub sieci lub nowy punkt przy gazociągu źródłowym. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. w celu maksymalnego wykorzystania istniejącej infrastruktury przesyłowej przyłącza odbiorców do istniejących punktów wyjścia z systemu przesyłowego lub na terenie bezpośrednio przyległym. Nowe punkty wyjścia powstają przy gazociągach źródłowych.
Do wniosku o określenie warunków przyłączenia dla odbiorcy końcowego (grupa A) należy dołączyć:
- plan zabudowy lub szkic sytuacyjny określający usytuowanie obiektu, w którym będą używane przyłączane urządzenia, instalacje lub sieci, względem istniejącej sieci usytuowanie sąsiednich obiektów oraz propozycję lokalizacji punktu wyjścia z systemu gazowego;
- oświadczenie dotyczące tytułu prawnego do korzystania z obiektu lub nieruchomości w którym będą użytkowane urządzenia i instalacje gazowe;
- pełnomocnictwo dla osób podpisujących wniosek;
- odpis KRS;
- klauzulę informacyjną.
Do wniosku o określenie warunków przyłączenia dla odbiorcy zajmującego się przesyłaniem, dystrybucją paliwa gazowego, przyłączającym źródło lub magazyn (grupa C) należy dołączyć:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub na mapie jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z zaznaczonymi przyłączanymi urządzeniami, instalacjami lub sieciami;
- analizę prognostyczną odbioru ilości paliwa gazowego w poszczególnych latach ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju, typu działalności i odbiorców;
- odpis KRS;
- klauzulę informacyjną.
Jeśli wniosek o określenie warunków przyłączenia składa odbiorca końcowy to niezbędnym załącznikiem do wniosku jest oświadczenie o posiadanym prawie do gruntu.
Czy mogę otrzymać informację/WP dla różnych wersji przyłączenia? Jak to zrobić? - Interesuje mnie jak uzyskać efekt przy najniższym koszcie.
Można uzyskać takie informacje poprzez złożenie kilku alternatywnych wniosków o określenie warunków przyłączenia lub udzielenie informacji o możliwości przyłączenia. W przypadku odbiorcy końcowego niezbędne jest oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem.
W celu ułatwienia odbiorcom składającym wniosek o określenie warunków przyłączenia jego wypełnienie na stronie internetowej www.gaz-system.pl w zakładce "Wniosek o przyłączenie" zamieszczone są instrukcje wypełniania wniosku o określenie warunków przyłączenia. Można również zasięgnąć pomocy u opiekunów klientów przyłączanych do sieci przesyłowej, którzy pracują w Dziale Umów Przyłączeniowych w centrali spółki oraz w Oddziałach.
Klient występujący z wnioskiem o przyłączenie do sieci przesyłowej jest zobowiązany po swojej stronie do budowy sieci gazowej dla realizacji celu przyłączenia. Zalecane jest też stosowanie przez przyłączany Podmiot układu regulacji/redukcji ciśnienia gazu oraz urządzeń zabezpieczających przed jego nadmiernym wzrostem.
Wypełniony wniosek o określenie warunków przyłączenia przed jego złożeniem odbiorca może skonsultować z opiekunem klienta pracującym w Dziale Umów Przyłączeniowych lub we właściwym Oddziale.
Warunki przyłączenia nie są aneksowane, zmiany warunków przyłączenia mogą być dokonywane poprzez zapisy w umowie o przyłączenie, wówczas w przypadku rozbieżności pomiędzy zapisami w warunkach przyłączenia a postanowieniami umowy, pierwszeństwo mają zapisy zawarte w umowie.
Na podstawie określonych warunków przyłączenia umowę o przyłączenie można zawrzeć w terminie do dwóch lat (IRiESP).
Termin rozpoczęcia dostawy paliwa gazowego jest uzależniony od:
- zawarcia umowy o przyłączenie pomiędzy Klientem a Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.,
- realizacji swojej sieci zgodnie z postanowieniami warunków przyłączenia,
- zawarcia umowy przesyłowej i złożenia wniosku o przydział przepustowości po zakończeniu realizacji umowy o przyłączenie.
Nie są pobierane żadne opłaty za złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci przesyłowej oraz wydanie warunków przyłączenia do sieci przesyłowej.
Do czego zobowiązują Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. wydane warunki przyłączenia ?
Warunki nie stanowią dla Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zobowiązania do zawarcia umowy o przyłączenie w sytuacji, gdy Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zawarłby inną umowę uniemożliwiającą realizację wydanych warunków przyłączenia.
Zawarcie umowy o przyłączenie stanowi natomiast podstawę do rozpoczęcia przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. prac projektowych i budowlanych.
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. nie ponosi odpowiedzialności finansowej za działania związane z przyłączeniem, podjęte przez Podmiot ubiegający się o przyłączenie przed zawarciem umowy o przyłączenie do sieci przesyłowej.
4. Umowa o przyłączenie do sieci przesyłowej
GAZ-SYSTEM do 27 dni od wydania warunków przyłączenia przesyła projekt umowy o przyłączenie. Do 24 miesięcy mogą trwać jej negocjacje. Po jej jednostronnym podpisaniu przez Klienta umowa jest podpisywana przez przedstawicieli GAZ-SYSTEM.
Każda umowa o przyłączenie po jej zawarciu może być aneksowana.
Termin ważności umowy o przyłączenie upływa z dniem zakończenia realizacji inwestycji przyłączeniowej oraz ostatecznym jej rozliczeniem.
Umowa o przyłączenie rozwiązywana jest na mocy porozumienia stron, wówczas Podmiot ponosi 100% rzeczywiście poniesionych przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. nakładów na realizację przyłączenia do dnia podjęcia decyzji przez Podmiot o rozwiązaniu umowy o przyłączenie.