Urządzenie do pomiaru gazu
Jeżeli chcesz uzyskać prawo do zdolności przesyłowej, złóż do nas wniosek o przydział przepustowości/zdolności (PP/PZ) lub przydział zdolności (PZ).

Informacje o dostępnej zdolności przesyłowej, które podajemy poniżej, nie są ofertą w rozumieniu art. 66 i nast. Kodeksu Cywilnego.

 

Dane bieżące:

Zdolność przesyłowa dobowa ciągła/przerywana (strefy) [kWh/h]

strefy wejścia/wyjścia

24-miesięczna prognoza zdolności przesyłowej ciągłej [kWh/h]

strefy wejścia/wyjścia

24-miesięczna prognoza zdolności przesyłowej przerywanej [kWh/h]

strefy wejścia/wyjścia

Długoterminowa prognoza zdolności przesyłowej ciągłej [kWh/h]

strefy wejścia/wyjścia

Długoterminowa prognoza zdolności przesyłowej przerywanej [kWh/h]

strefy wejścia/wyjścia

Nominacje i renominacje dobowe [kWh/d]

nominacje

renominacje

Faktyczna ilość przesłanego paliwa gazowego [kWh/d]

strefy wejścia/wyjścia

Publikacja maksymalnych możliwości przesyłowych (Qmax) Qmax

Wszystkie publikacje z zakresu zdolności przesyłowej dostępnę są w Module Informacji Rynkowej (MIR).
 

Metodologia wyznaczania zdolności przesyłowej

Opis systemu przesyłowego
Szczegółowy opis systemu gazowego zarządzanego przez operatora systemu przesyłowego GAZ-SYSTEM i jego właściwych punktów połączeń międzysystemowych, dane charakteryzujące infrastrukturę oraz ilość przesłanego paliwa gazowego znajdują się tu:
https://www.gaz-system.pl/pl/system-przesylowy/infrastruktura-przesylowa/krajowy-system-przesylowy.html

Dodatkowo na mapie dostępnej pod poniższym linkiem znajduje się interaktywny schemat systemu przesyłowego. Przedstawiono na nim główne gazociągi wraz z ich średnicami oraz fizyczne punkty wejścia i fizyczne punkty wyjścia, a także wskazano połącznia międzysystemowe. Na mapie rozróżniono gazociągi systemu gazu E oraz systemu gazu L. Punkty wejścia i wyjścia można filtrować w zależności od kategorii punktu: magazyny, złoża krajowe, przesył (połączenia międzysystemowe), odbiorcy końcowi, dystrybucja itd.

Mapa systemu przesyłowego

Otoczenie regulacyjno-prawne:

Zasady ogólne:
GAZ-SYSTEM ocenia zdolności przesyłowe m.in. (i) podczas przeprowadzania procedury przydziału przepustowości  (PP)(rocznej oraz produktów krótkoterminowych) oraz prognoz przydziałów  przepustowości (PPP); (ii) w ramach procedury rozpatrywania wniosków i określania warunków przyłączenia do sieci przesyłowej/udzielania informacji o możliwości przyłączenia do sieci przesyłowej i procedury zawierania umowy i aneksu do umowy o przyłączenie do sieci przesyłowej; (iii) analizując projekty porozumień przedprzyłączeniowych i modernizacyjno-rozwojowych. 
Analizy polegają na sprawdzeniu czy wnioskowane parametry dostawy (strumień i ciśnienie) mogą być zrealizowane przy założeniu, że aktualne warunki dostaw do istniejących odbiorców nie będą pogorszone przy zachowaniu istniejących/planowanych parametrów pracy systemu. W sytuacji, gdy nie ma możliwości zrealizowania usługi na zasadach ciągłych a odpowiednie inwestycje są w trakcie realizacji, usługa może być zaoferowana na zasadach przerywanych do czasu wybudowania i oddania do eksploatacji infrastruktury. 
Analogiczne analizy wykonywane są na potrzeby rozwoju systemu przesyłowego. GAZ-SYSTEM cyklicznie aktualizuje Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju. Uwzględnia on zapotrzebowanie odbiorców na usługę przesyłową, rozbudowę istniejących połączeń, przyłączenia nowych punktów wejścia lub wyjścia oraz likwidacje tzw. wąskich gardeł jak i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego.
Aktualny Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju uzgodniony z Prezesem URE oraz wersje archiwalne są dostępne na stronie internetowej GAZ-SYSTEM pod poniższym linkiem:
https://www.gaz-system.pl/pl/system-przesylowy/rozwoj-systemu-przesylowego/krajowe-plany-rozwoju.html

Ocena zdolności technicznych wykonywana jest w oparciu o model matematyczny i odwzorowanie sieci przesyłowej przy wykorzystaniu narzędzi do obliczeń hydraulicznych – oprogramowanie SIMONE. W tym celu zostały opracowane i są na bieżąco aktualizowane schematy obliczeniowe na podstawie dokumentacji technicznej odzwierciedlające infrastrukturę przesyłową gazową w modelu matematycznym 1:1 w programie symulacyjnym SIMONE. 
Analiza zakłada stosowanie modelu entry/exit, tj. brak zależności między zdolnościami przyznawanymi w punktach wejścia i wyjścia. Model ten zakłada, że niezalenie od wybranej drogi przesyłu paliwa gazowego, wyznaczona przez operatora wartość przepustowość w rozpatrywanym punkcie wejścia/wyjścia musi być dostępna.

Scenariusze pracy systemu 
Symulacja sieci przesyłowej wykonywana jest dla szeregu scenariuszy rynkowych i uwzględnia:
1) aktualne zobowiązania GAZ-SYSTEM w stosunku do uczestników rynku,
2) uzgodnienia z operatorami systemów współpracujących (Interconnection Agreement - IA),
3) prognozy zapotrzebowania na usługę przesyłową.

W analizach hydraulicznych jako obciążenia poszczególnych punktów uwzględniane są:
1)    dane dotyczące aktualnie zatwierdzonych przydziałów przepustowości (PP) oraz zatwierdzonych prognoz przydziału przepustowości (PPP) w ramach obowiązujących umów przesyłowych; 
2)    dane dotyczące docelowych mocy umownych wynikających z zawartych umów o przyłączenie do dnia zakończenia ich realizacji
3)    porozumienia przedprzyłączeniowe;
4)    porozumienia modernizacyjno-rozwojowe;
5)    wielkości zużycia paliwa gazowego w fizycznych punktach wejścia i wyjścia w latach ubiegłych;
6)    charakterystyka pracy podziemnych magazynów gazu współpracujących z systemem przesyłowym; 
7)    wartości minimalnych ciśnień na stacjach gazowych opublikowanych w SWI; 
8)    parametry technologiczno-pomiarowe stacji gazowych dostępne w katalogu punktów opublikowanym w SWI;
9)    parametry pracy tłoczni (i innych elementów infrastruktury gazowej);
10)    rezerwa operatora zapewniająca bezpieczne i niezawodne funkcjonowanie systemu przesyłowego w każdych warunkach.

Analiza polega na wykonaniu szeregu scenariuszy przy różnych obciążeniach, kierunkach zasilnia i eksportów oraz ocenie pracy systemu. 
W oparciu o sezonowy charakter poboru paliwa gazowego w systemie przesyłowym, bazując na historycznych danych pomiarowych, GAZ-SYSTEM wyznacza co roku: 

•    dolinę, na podstawie której określane są obciążenia dla warunków letnich;
•    dzień szczytu, na podstawie którego określane są obciążenia dla warunków zimowych.

Dla odbiorców zasilanych z sieci dystrybucyjnej oraz dla odbiorców przemysłowych zasilanych  bezpośrednio z sieci, której operatorem jest GAZ-SYSTEM, wyznacza się odpowiednie współczynniki uwzględniające sezonowość poborów.

Przepustowość techniczna, jaką GAZ-SYSTEM może zaoferować, wyliczana jest dla scenariusza najbardziej niekorzystnego (w  zależności od obszaru systemu przesyłowego mogą to być warunki zimowe lub letnie), czyli przy założeniu najbardziej  niekorzystnych warunków meteorologicznych z uwzględnieniem parametrów technicznych pracy urządzeń i zachowaniu ciśnień umownych.

Prowadzone przez GAZ-SYSTEM analizy są bardzo złożone, ze względu na rozbudowaną topologię sieci a w szczególności jej pierścieniowy charakter oraz znaczną ilość punktów wejścia i punktów wyjścia. Pierścieniowy charakter sieci implikuje wieloczynnikową zależność, co oznacza, że zmiana założeń (czy to rynkowych, czy infrastrukturalnych) w jednym obszarze sieci wpływa na pracę w innym. Dodatkowo wykonywane analizy uwzględniają dwukierunkowy charakter przepływu gazu w niektórych punktach i węzłach sieci. Dla przykładu warto odnotować, że w ramach jednej perspektywy czasu analizowane jest przynajmniej kilkanaście scenariuszy. 

Uzgadnianie maksymalnej przepustowości w punktach połączeń międzysystemowych (interkonektory)
GAZ-SYSTEM co roku zgodnie z zasadami opisanymi w Art. 6 NC CAM uzgadnia z operatorami współpracującymi przepustowość techniczną, jaka może być zaoferowana na aukcjach w kolejnym roku gazowym na połączeniach z sąsiadującymi systemami przesyłowymi. W przypadku rozbieżności w wartości przepustowości, jaką każdy z operatorów punktu połączenia międzysystemowego może  zaoferować po swojej stronie, wartość  przepustowości powiązanej jest mniejszą z dwóch wartości.

Uzgodnienia obejmują wszystkie interkonektory na granicy z krajami UE, tj.:
•    GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS
•    Cieszyn
•    Faxe
•    Vyrava
•    Santaka