Ochrona środowiska

wybrzeże
GAZ-SYSTEM podejmuje szereg działań w celu ograniczenia wpływu budowy i eksploatacji terminalu FSRU na środowisko naturalne – wśród nich należy wymienić przede wszystkim bezwykopowe przekroczenie plaży Stogi przez gazociąg łączący terminal FSRU z lądem, a także szczegółowe badania przyrodnicze w ramach monitoringu środowiska przed, w trakcie i po realizacji inwestycji. Dzięki przekroczeniu linii brzegowej metodą mikrotunelowania plaża pozostanie nienaruszona i będzie można korzystać z niej bez żadnych przeszkód. Ponadto gazociąg w części podmorskiej zostanie ułożony pod dnem Zatoki, a samo nabrzeże technologiczne będzie zlokalizowane w odległości ok. 3 km od brzegu, tuż przy torze wodnym prowadzącym do Portu Północnego. Dzięki temu wpływ terminalu na krajobraz oraz potencjalny hałas będą minimalne. Budowa i eksploatacja infrastruktury FSRU nie wpłynie też na dostępność wód Zatoki Gdańskiej dla żeglarzy korzystających z przystani w Górkach Zachodnich.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia dla komponentu Offshore została wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku na początku lutego 2024 roku.

Część lądowa Programu FSRU uzyskała komplet decyzji środowiskowych jeszcze w 2022 roku. W tym przypadku konieczne było przeprowadzenie trzech odrębnych postępowań dla każdego odcinka gazociągu, również poprzedzonych wnikliwą, całoroczną inwentaryzacją przyrodniczą.