Nieruchomości i odszkodowania

prace przy budowie gazociągu
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie (Dz.U.2013 poz. 640) dla gazociągu wysokiego ciśnienia, w całym okresie jego eksploatacji, zostanie ustanowiony pas strefy kontrolowanej o szerokości 6,0 m w każdą stronę od osi gazociągu (łącznie 12 m), co oznacza pewne ograniczenia dla użytkowników gruntów.

W strefie kontrolowanej nie należy: 
  • wznosić obiektów budowlanych w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, 
  • urządzać stałych składów i magazynów,
  • podejmować działań mogących powodować uszkodzenia gazociągu.
W strefie kontrolowanej nie mogą rosnąć drzewa w odległości mniejszej niż 3 m, licząc od osi gazociągu do pni drzew, a wszelkie prace można prowadzić tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z GAZ-SYSTEM S.A. Po zakończeniu fazy budowy oraz po przywróceniu terenu do pierwotnego stanu nie ma przeszkód do prowadzenia działalności rolniczej i kontynuowania upraw w pasie strefy kontrolowanej, tj. dokonywania zasiewów i zbiorów.

Zgodnie z Ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, na podstawie której realizowany jest Program FSRU, organem uprawnionym do wydania decyzji o wypłacie odszkodowań jest właściwy miejscowo wojewoda. Podstawą do wszczęcia i prowadzenia postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia odszkodowania przez wojewodę jest m. in. decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji.

Wypłata odszkodowań obejmie właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych lub osoby, którym przysługuje ograniczone prawo rzeczowe do nieruchomości, przez które przebiegać będzie gazociąg oraz tych, które znajdą się w pasie montażowym gazociągu.

Więcej informacji na temat uzyskiwania odszkodowań dostępnych jest tutaj.