Budowa gazociągu
Podstawowe parametry i opis inwestycji:
  • gazociąg wysokiego ciśnienia,
  • średnica: 1000 mm,
  • ciśnienie robocze: 8,4 MPa,
  • długość: ok. 86 km.
Budowa gazociągu relacji Gardeja - Kolnik jest bezpośrednio związana z realizacją Programu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), w ramach którego planowane jest posadowienie w rejonie Gdańska pływającego terminalu LNG, służącego do odbioru dostarczanego drogą morską skroplonego gazu ziemnego. 

Gazociąg stanowi część projektu Gustorzyn – Wicko, który podzielony jest na dwa odcinki: 
  • Gardeja – Kolnik
  • Gustorzyn – Gardeja.

Status inwestycji:
  • W toku są realizowane prace przygotowujące do ogłoszenia postępowań przetargowych na wyłonienie wykonawców: robót budowlanych i nadzoru inwestorskiego;
  • Planowany termin rozpoczęcia prac przygotowawczych i budowlanych I kwartał 2025 r.;
  • Planowany termin zakończenia prac budowlanych 2026 r. 
  • Na przełomie 2024/2025 r., po wyłonieniu wykonawców i przed rozpoczęciem prac budowlanych przewiduje się organizację spotkań informacyjnych z właścicielami nieruchomości objętych inwestycją oraz z mieszkańcami. Szczegóły dotyczące spotkań będą publikowane na stronie projektu w zakładce „Ogłoszenia”, poprzez usługę Newslettera   oraz w broszurze „Informator Inwestycyjny”. Osoby zainteresowane otrzymywaniem bieżących informacji o projekcie poprzez Newslettera bądź tradycyjną pocztą proszone są o kontakt komunikacja.gdansk@gaz-system.pl 

Przebieg i lokalizacja inwestycji:

Planowana trasa gazociagu ma przebiegać przez gminy na terenie województwa pomorskiego – Pszczółki, Tczew, Subkowy, Pelplin, Gniew, Kwidzyn oraz Gardeja.Gazociąg Gardeja-Kolnik mapka

Ogłoszenia

GAZ-SYSTEM zaprasza na spotkania informacyjne dla gazociągu Gardeja-Kolnik zgodnie z poniższym harmonogramem:
   
Termin Miejsce spotkania Gmina Obręb Urząd wojewódzki Plakaty informacyjne
03.01.2022 r.
godz. 14:00
Świetlica wiejska, Park Szpęgawa 83-112 Lubiszewo Gmina Tczew Tczew, Subkowy, Pszczółki Pszczółki: Kolnik, Pszczółki
Tczew: Czaiiin, Dqbrówka Tczewska, Malenin, Miłobqdz, Rokitki, Stanisławie, Śliwiny
Subkowy: Brzuśce, Gorzędziej, Mata Słońca, Subkowy, Wielka Słońca
Pomorski Urzqd Wojewódzki Plakat informacyjny
03.01.2022 r.
godz. 17:00
Świetlica gminna, ul. Sportowa 3, Rakowiec, 82-500 Kwidzyn Kwidzyn Kwidzyn: Baldram, Gniewskie Pole, Górki, Janowo, Kamionka, Lipianki, Mareza, Pastwa, Rakowice, Rakowiec Pomorski Urzqd Wojewódzki Plakat informacyjny
09.01.2022 r.
godz. 14:00
Świetlica wiejska Rudno, ul. Kościelna 6 , 83-130 Rudno, Gmina Pelplin Gniew, Pelplin Gniew: Gniew, Gogolewo, Jaźwiska, Kursztyn, Nicponia, Piaseczno, Szprudowo, Tymawa
Pelplin: Lignowy Szlacheckie, Rudno, Wielki Garc
Pomorski Urzqd Wojewódzki Plakat informacyjny
09.01.2022 r.
godz. 17:00
GMINNY OŚRODEK KULTURY w Gardei, ul. Sportowa 7, 82-520 Gardeja Gardeja Gardeja: Bqdki, Cygany, Gardeja, Otłowiec, Zebrdowo Pomorski Urzqd Wojewódzki Plakat informacyjny

Korzyści z realizacji inwestycji

Nowy gazociąg umożliwi efektywne rozprowadzenie gazu z rejonu Gdańska do odbiorców w Polsce, a w przyszłości przyczyni się do rozwoju rynku gazu LNG we wschodniej części Europy. Wpłynie również na poprawę przepustowości polskiego systemu przesyłowego oraz wzrost znaczenia gospodarczego tej części polskiego wybrzeża.

Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości do 2% wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.

Projekt wspólnego zainteresowania (PCI)

Komisja Europejska przyznała projektowi status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się w na stronie poświęconej projektom PCI.

GAZ-SYSTEM realizuje inwestycję w poszanowaniu praw wszystkich zainteresowanych stron. Zapraszamy do zgłaszania uwag i komentarzy oraz zadawania pytań dotyczących inwestycji za pomocą Formularza pytań i komentarzy dotyczących realizacji projektów o statusie PCI przez GAZ-SYSTEM.

Konsultacje społeczne

We wrześniu i październiku 2021 r. odbył się cykl spotkań w ramach konsultacji społecznych dla każdej gminy położonej na trasie projektowanego gazociągu. 

Zaproszenia na spotkania były przekazywane zarówno w wersji eleketronicznej, jak i drukowanej do Urzędów Gmin, a za ich pośrednictwem do: sołtysów, społeczności lokalnej oraz właścicieli nieruchomości, przez które przebiegać ma inwestycja.

Konsultacje odbywały się w formie indywidualnych spotkań  z mieszkańcami (m.in. ze względu na obostrzenia epidemiczne), w trakcie których każdy uczestnik mógł zapoznać się z trasą projektowanego gazociągu i jego przebiegiem przez swoja nieruchomość. Obecni na sali przedstawiciele inwestora oraz projektanta odpowiadali na pytania dotyczące m.in. bezpieczeństwa infrastruktury, kwestii odszkodowań, podstawy prawnej inwestycji, harmonogramu dalszych prac.

W ciągu 7 dni po zakończeniu konsultacji każdy mieszkaniec mógł wnieść uwagi do trasy. 
 

Decyzje administracyjne

Decyzja środowiskowa:
  • 30 marca 2022 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (znak RDOŚ-Gd-WOO.420.55.2021.MR.23) dla inwestycji pn.: „Budowa gazociągu DN1000 MOP 8,4 MPa Gustorzyn – Wicko, część 2 odc. Gardeja – Kolnik”.
Decyzja lokalizacyjna:
  • 30 listopada 2022 r. Wojewoda Pomorski wydał dwie decyzje (znak WI-III.747.1.42.2022.AM oraz WI-III.747.1.44.2022.NS) o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu dla gazociągu Gardeja – Kolnik.
Decyzja o pozwoleniu na budowę:
  • 30 czerwca 2023 r. Wojewoda Pomorski udzielił dwóch pozwoleń na budowę (nr WI-III.7840.4.17.2023.MKA oraz WI-III.7840.4.18.2023.EL) dla gazociągu Gardeja – Kolnik.

Odszkodowania

Tryb realizacji inwestycji w oparciu o specustawę gazową gwarantuje wypłatę od­szkodowań Właścicielom nieruchomości położonych na terenie na którym jest realizowana dana inwestycja.

Proces wypłaty odszkodowań odbywa się w trybie administracyjnym, pod nadzorem właściwego miejscowo Wojewody. Na jego zlecenie niezależny rzeczoznawca wykonuje operat szacunkowy, który jest postawą do ustalenia wysokości odszkodowania. Po zakończeniu budowy Wojewoda wydaje decyzję administracyjną określającą wysokość odszkodowania.

Więcej na temat odszkodowań, procesu budowy znajdziesz w zakładce Dla właścicieli gruntów.

Kontakt do Wykonawców i Inwestora

Wykonawca Dokumentacji Projektowej:
ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o.
ul. Osmańska 12
02-823 Warszawa
tel. +48 22 430 26 00
e-mail: info.waw@ilf.com

Inwestor:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Oddział w Gdańsku
ul. Wałowa 47
80-858 Gdańsk
tel. +48 58 744 54 84
e-mail: komunikacja.gdansk@gaz-system.pl