Procedura incremental
-
zwiększenie przepustowości technicznej w istniejących punktach połączeń międzysystemowych;
- utworzenie nowego punktu połączenia międzysystemowego lub nowych punktów połączeń międzysystemowych;
- udostępnienie fizycznych rewersów na połączeniach międzysystemowych, które nie były wcześniej oferowane.
Procedura Incremental 2023-2025
GAZ-SYSTEM zakończył procedurę przepustowości przyrostowej na połączeniu systemowym Polska - Ukraina
1 lipca 2024 r. operatorzy systemów przesyłowych Polski (GAZ-SYSTEM) i Ukrainy (LLC „Gas Transmission System Operator of Ukraine”) przeprowadzili aukcję powiązanych przepustowości przyrostowych na granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina w punkcie połączenia GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO.
Żaden z uczestników rynku nie zarezerwował przepustowości przyrostowej w ww. aukcji rocznej, w związku z powyższym test ekonomiczny zakończył się wynikiem negatywnym po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej.
Zgodnie z art. 22 ust. 3 NC CAM w przypadku, gdy żaden poziom oferty nie skutkuje pozytywnym wynikiem testu ekonomicznego, dany proces uzyskiwania przepustowości przyrostowej zostaje zakończony.
Procedura została przeprowadzona zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 984/2013 (NC CAM) oraz na podstawie wniosków o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej zatwierdzonych decyzjami odpowiednich krajowych organów regulacyjnych (dla Polski decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr DRR.WRG.745.1.2024.MJS z dnia 26 kwietnia 2024 r. oraz dla Ukrainy decyzja Ukraińskiego Urzędu Regulacji Energetyki № 829 z dnia 30 kwietnia 2024 r.).
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził projekt przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina
Decyzja URE stanowi podstawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO. Aukcja odbędzie się 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA.
26 kwietnia 2024 r. decyzją DRR.WRG.745.1.2024.MJS Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (Prezes URE) zakończył postępowanie administracyjne ws. przedłożonego przez GAZ-SYSTEM wniosku o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina (tzw. projekt incremental).
Prezes URE uznał, że propozycja projektu przedłożona przez GAZ-SYSTEM spełniała wszystkie przesłanki merytoryczne (wskazane w art. 28(1) NC CAM) do zatwierdzenia projektu.
Aukcja przepustowości przyrostowej zostanie przeprowadzona 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA. Wzięcie w niej udziału wymaga rejestracji u obu operatorów sieci oraz zaakceptowanie Ogólnych Warunków Umownych dla projektu incremental również u obu operatorów.
Powiązany poziom oferty w wysokości 3 095 890 kWh/h zostanie udostępniony dla rynku od roku gazowego 2030/2031 i będzie oferowany przez GAZ-SYSTEM i Gas Transmission System Operator of Ukraine (GTSOU) w ramach aukcji przepustowości rocznej na okres 15 lat.
Dla oferowanej przez GAZ-SYSTEM przepustowości przyrostowej w kierunku z Polski do Ukrainy Prezes URE zatwierdził cenę referencyjną w wysokości 3,214 PLN/(MWh/h)/h, tj. na poziomie stawki opłaty stałej za świadczenie usług przesyłania paliwa gazowego w punkcie wyjścia, obowiązującej od 1 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r., według „Zmiany nr 1 Taryfy dla usług przesyłania paliw gazowych nr 17”.
Przekazany do zatwierdzenia projekt był odpowiedzią na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO, które GAZ-SYSTEM i GTSOU otrzymali w ramach przeprowadzonego w 2023 roku zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/459 (NC CAM) niewiążącego badania zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy.
Po przeprowadzeniu przez operatorów analiz technicznych i ekonomicznych oraz konsultacji rynkowych wstępnej propozycji projektu, 8 stycznia 2024 r. zgodnie z art. 28 ust. 1 NC CAM, GAZ-SYSTEM przedłożył do Prezesa URE wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej dla granicy obszaru rynkowego Polska – Ukraina.
W celu uzyskania skoordynowanych decyzji zatwierdzających wspólny projekt przepustowości przyrostowej przez krajowe organy regulacji energetyki analogiczny wniosek został złożony przez GTSOU do National Energy and Utilities Regulatory Commission (NEURC).
Dokumenty do pobrania:
- Publikacja zgodnie z Art. 25 (2), Art. 28 (3) Rozporządzenia (UE) 2017/459 (NC CAM) w sprawie rozpoczętej w 2023 r. procedury przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina – informacje o projekcie
- Ogólne zasady i warunki udziału oraz uzyskania dostępu do przepustowości w wiążącej fazie alokacji przepustowości przyrostowej (GAZ-SYSTEM)
- Ogólne warunki, na które użytkownicy sieci muszą się zgodzić, aby uzyskać dostęp do przepustowości w wiążącej fazie alokacji przepustowości przyrostowej na granicy Polska-Ukraina (GTSOU)
- Decyzja Prezesa URE znak: DRR.WRG.745.1.2024.MJS z dnia 26.04.2024 r.
GAZ-SYSTEM oraz LLC „GAS TRANSMISSION SYSTEM OPERATOR OF UKRAINE” uruchamiają konsultacje dotyczące projektu przepustowości przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy
Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 984/2013 (CAM NC) GAZ-SYSTEM oraz LLC „Gas Transmission System Operator of Ukraine” uruchamiają konsultacje propozycji projektu przepustowości przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy.
Propozycja projektu przepustowości przyrostowej została opracowana przez operatorów w odpowiedzi na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania otrzymane w trakcie oceny zapotrzebowania rynku na przepustowości przyrostowe przeprowadzonej w okresie od 3 lipca do 28 sierpnia 2023 roku.
Opracowany dokument konsultacyjny zawiera m.in. opis projektu przepustowości przyrostowej, w tym proponowane rozwiązanie techniczne, oszacowanie kosztów, wstępny harmonogram, poziom oferty dla produktu z zakresu przepustowości powiązanej oraz ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do przepustowości przyrostowej wymagane przez obu operatorów w ramach aukcji produktu rocznego.
Zainteresowani użytkownicy sieci są proszeni o przesłanie ewentualnych uwag do wstępnej propozycji projektu przepustowości przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy oraz towarzyszących ogólnych zasad i warunków udziału i uzyskania dostępu do przepustowości przyrostowej na adres:incremental@gaz-system.pl do dnia 30 listopada 2023 r.
Do pobrania:
- Propozycja potencjalnego projektu przepustowości przyrostowej na granicy pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy (wersja w j. angielskim)
- Ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do przepustości w wiążącej fazie alokacji przepustowości przyrostowej – dokument przygotowany przez GAZ-SYSTEM (wersja w j. angielskim)
- Ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do przepustowości w wiążącej fazie alokacji przepustowości przyrostowej – dokument przygotowany przez LLC „Gas Transmission System Operator of Ukraine”(wersja w j. angielskim)
Dodatkowe informacje:
Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylającym rozporządzenie (UE) nr 984/2013 (CAM NC), GAZ-SYSTEM wraz z operatorami sąsiadujących systemów przesyłowych przeprowadził czwartą ocenę zapotrzebowania rynku na przepustowości przyrostowe.
Na podstawie otrzymanych niewiążących zgłoszeń operatorzy opracowali wspólne sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku. W raportach oszacowano potencjalne zapotrzebowanie na przepustowość przyrostową w ramach danego systemu wejścia-wyjścia oraz określono, czy należy zainicjować realizację projektu przepustowości przyrostowej.
Wnioski z przeprowadzonego badania rynku na przepustowości przyrostowe zostały przedstawione w następujących raportach:
- Połączenie międzysystemowe Polska-Niemcy (Trading Hub Europe):
- Połączenie międzysystemowe Polska SGT-Niemcy (Trading Hub Europe):
- Połączenie międzysystemowe Polska-Dania:
- Połączenie międzysystemowe Polska-Czechy:
- Połączenie międzysystemowe Polska-Litwa:
- Połączenie międzysystemowe Polska-Słowacja:
- Połączenie międzysystemowe Polska-Ukraina:
Raporty z badania zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową są również dostępne do pobrania na stronach ENTSOG.
Niewiążące badanie zapotrzebowania rynku przeprowadzane jest w ramach procesu uzyskiwania przepustowości przyrostowej (tzw. procedura incremental) jako faza niewiążąca tego procesu, na podstawie wymagań Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji przepustowości w systemach przesyłowych gazu i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 984/2013.
W celu zharmonizowania procesu udostępniania dodatkowych i nowych przepustowości systemów przesyłowych w Unii Europejskiej, NC CAM wprowadził zasady, które w ramach standardowej i przeprowadzanej co dwa lata procedury umożliwia uczestnikom rynku wskazanie niewiążącego zapotrzebowania na przepustowości przyrostowe.
GAZ-SYSTEM obecnie rozpoczyna czwarte niewiążące badanie zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową pomiędzy polskim i sąsiadującymi systemami przesyłowymi. Procedura incremental rozpocznie się w dniu 3 lipca 2023 r. i potrwa 8 tygodni tj. do 28 sierpnia 2023 r. Procedura zostanie po raz kolejny przeprowadzona za pośrednictwem Platformy GSA, zgodnie z obowiązującym Regulaminem Platformy GSA. GAZ-SYSTEM nie pobiera opłat za przedłożenia niewiążących wskazań zapotrzebowania.
Na podstawie zgłoszeń zapotrzebowania otrzymanych w ramach niniejszej procedury GAZ-SYSTEM i operatorzy sąsiadujących systemów przesyłowych opracują wspólne sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku, z których każde obejmie wszystkie punkty połączeń międzysystemowych łączące dany system wejścia-wyjścia. W raportach oszacowane zostanie potencjalne zapotrzebowanie na przepustowość przyrostową w ramach danego systemu wejścia-wyjścia i wskazane czy należy zainicjować projekt przepustowości przyrostowej.
Zgodnie z NC CAM sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku zostaną opublikowane nie później niż 16 tygodni od rozpoczęcia Procedury, czyli do 23 października 2023 roku, na stronach internetowych operatorów systemów przesyłowych.
Zainteresowani użytkownicy sieci są proszeni o złożenie zgłoszeń zapotrzebowania na przepustowość przyrostową poprzez Platformę GSA, do dnia 28 sierpnia 2023 r.
Wszelkie pytania dotyczące niniejszego badania zapotrzebowania rynku na przepustowości przyrostowe prosimy kierować na adres: incremental@gaz-system.pl
Dokumenty do pobrania:
- Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylające rozporządzenie (UE) nr 984/2013
- Regulamin niewiążącej procedury oceny zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową
- Instrukcja udziału w badaniu poprzez Platformę GSA
- Nazwy stref wejścia-wyjścia do wskazania w badaniu
- Regulamin Platformy GSA
Procedura Incremental 2021-2023
Informacja o zakończeniu uruchomionej w 2021 r. procedury przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska-Ukraina (INCREMENTAL 2021-2023)
Operatorzy systemów przesyłowych Polski (GAZ-SYSTEM) i Ukrainy (LLC „Gas Transmission System Operator of Ukraine”) informują, że w aukcji przepustowości przyrostowych dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska - Ukraina, która odbyła się w dniu 3 lipca 2023 r., obaj OSP udostępnili wspólny poziom przepustowości przyrostowej oferowanej jako powiązana w punkcie połączenia międzysystemowego GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO.
Żaden uczestnik rynku nie zarezerwował przepustowości przyrostowej w ww. aukcji rocznej, w związku z czym test ekonomiczny zakończył się wynikiem negatywnym po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej.
Zgodnie z art. 22 ust. 3 NC CAM w przypadku, gdy żaden poziom oferty nie skutkuje pozytywnym wynikiem testu ekonomicznego, dany proces uzyskiwania przepustowości przyrostowej zostaje zakończony.
Procedura została przeprowadzona zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 984/2013 (NC CAM) oraz na podstawie wniosków o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej zatwierdzonych decyzjami odpowiednich krajowych organów regulacyjnych (dla Polski decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr DRR.WRG.745.6.2022.MJS z dnia 28 kwietnia 2023 r. oraz dla Ukrainy decyzja Ukraińskiego Urzędu Regulacji Energetyki № 799 z dnia 28 kwietnia 2023 r.).
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził projekt GAZ-SYSTEM dotyczący przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina
Decyzja URE stanowi podstawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO. Aukcja odbędzie się 3 lipca 2023 r. na Platformie GSA.
W dniu 28 kwietnia 2023 r. decyzją DRR.WRG.745.6.2022.MJS Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (Prezes URE) zakończył postępowanie administracyjne ws. przedłożonego przez GAZ-SYSTEM wniosku o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina.
Przekazany do zatwierdzenia projekt był odpowiedzią na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO, które GAZ-SYSTEM i LLC „Gas Transmission System Operator of Ukraine” (GTSOU) otrzymali w ramach przeprowadzonego w 2021 roku zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/459 (CAM NC) badania zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy.
Po przeprowadzeniu przez operatorów analiz technicznych i ekonomicznych oraz konsultacji rynkowych wstępnej propozycji projektu, w dniu 14 listopada 2022 r. zgodnie z art. 28 ust. 1 CAM NC, GAZ-SYSTEM przedłożył do Prezesa URE wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej dla granicy obszaru rynkowego Polska – Ukraina.
W celu uzyskania skoordynowanych decyzji zatwierdzających projekt przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina przez krajowe organy regulacji energetyki analogiczny wniosek został złożony przez GTSOU do National Energy and Utilities Regulatory Commission (NEURC).
Prezes URE uznał, że propozycja projektu przedłożona przez GAZ-SYSTEM spełniała wszystkie przesłanki merytoryczne w zakresie art. 28(1) Rozporządzenia (UE) 2017/459 (NC CAM) do zatwierdzenia projektu przepustowości przyrostowej dla granicy obszaru rynkowego Polska – Ukraina.
Uzyskane skoordynowane decyzje regulatorów stanowią postawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej w dniu 3 lipca 2023 r. na Platformie GSA. Aby wziąć udział w aukcji na Platformie GSA wymagana jest rejestracja u obu operatorów sieci.
Dokumenty do pobrania:
- Publikacja zgodnie z Art. 25 (2), Art. 28 (3) Rozporządzenia (UE) 2017/459 (NC CAM) w sprawie rozpoczętej w 2021 r. procedury przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina – informacje o projekcie
- Ogólne zasady i warunki udziału oraz uzyskania dostępu do przepustowości w wiążącej fazie alokacji przepustowości przyrostowej (GAZ-SYSTEM)
- Ogólne warunki, na które użytkownicy sieci muszą się zgodzić, aby uzyskać dostęp do przepustowości w wiążącej fazie alokacji przepustowości przyrostowej na granicy Polska-Ukraina (GTSOU)
- Decyzja Prezesa URE znak: DRR.WRG.745.6.2022.MJS z dnia 28.04.2023 r.
- Postanowienie do decyzji Prezesa URE z dnia 28 kwietnia 2023 r., znak: DRR.WRG.745.6.2022.MJS
W związku z brakiem możliwości złożenia wspólnego wniosku do Urzędów Regulacji Energetyki Polski i Czech, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie miał podstaw do wydania skoordynowanej decyzji o zatwierdzeniu projektu przepustowości przyrostowej dla granicy Polska-Czechy zgodnie z rozdziałem V rozporządzenia 2017/459 i tym samym procedurę Incremental 2021-2023 dla granicy Polska-Czechy uznać należy za zakończoną.
.
Kolejne etapy procesu uzyskiwania zdolności przyrostowej zgodnie z CAM NC:
Trzecie niewiążące badanie zapotrzebowania rynku na zdolność przyrostową pomiędzy polskim i sąsiadującymi systemami przesyłowymi.
W okresie 5 lipca - 30 sierpnia 2021 r., na Platformie GSA, GAZ-SYSTEM przeprowadził trzecie niewiążące badanie zapotrzebowania rynku na zdolność przyrostową pomiędzy polskim i sąsiadującymi systemami przesyłowymi.
Wnioski z przeprowadzonego badania rynku na zdolności przyrostowe zostały przedstawione w następujących raportach:
-
Połączenie międzysystemowe Polska – Niemcy (Trading Hub Europe)
- Połączenie międzysystemowe Polska SGT – Niemcy (Trading Hub Europe)
- Połączenie międzysystemowe Polska – Czechy
- Połączenie międzysystemowe Polska – Litwa
- Połączenie międzysystemowe Polska – Słowacja
- Połączenie międzysystemowe Polska – Ukraina