Studium wykonalności dla gazociągu Polska – Słowacja

GAZ-SYSTEM S.A. oraz słowacki eustream a.s. wszczęły postępowanie przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy analizy uwarunkowań budowy połączenia systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Słowacji. Postępowanie przetargowe prowadzone jest wspólnie z firmą eustream a.s.
„GAZ-SYSTEM S.A. wspólnie ze słowackim partnerem eustream a.s. chce aktywnie uczestniczyć w tworzeniu technicznych możliwości do transportu gazu w Europie Środkowej, dlatego podjęliśmy decyzję o wykonaniu wspólnej oceny wykonalności dla planowanego gazociągu Polska – Słowacja. Połączenie systemów gazowniczych krajów Europy Środkowej jest krokiem w kierunku zagwarantowania bezpiecznego transportu tego surowca w regionie oraz możliwości jego zakupu po konkurencyjnych cenach.” – powiedział Jan Chadam, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.
Spółki oczekują na dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Trans-European Networks–Energy (TEN-E).
„Połączenie międzysystemowe będzie elementem Korytarza Gazowego Północ-Południe, który ma znaczenie strategiczne nie tylko dla Słowacji i Polski. Projekt z pewnością umożliwi dywersyfikację dostaw gazu i przyczyni się w znacznym stopniu do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej. Dodatkowe transgraniczne zdolności przesyłowe zwiększą również płynność rynku gazowego”, powiedział Andreas Rau, Prezes Zarządu Eustream.
Analizy mają na celu określenie założeń projektu połączenia międzysystemowego Polska – Słowacja oraz dostarczenie informacji na temat ogólnych, technicznych, ekonomicznych, środowiskowych i innych uwarunkowań, wymaganych do jego realizacji. Studium będzie składać się z dwóch analiz. Pierwsza z nich ma na celu określenie założeń biznesowych dla projektu. Druga analiza obejmować będzie problematykę związaną z realizacją projektu, w tym: szczegółowy opis techniczny, założenia ekonomiczne, określenie kosztów, analizę ekonomiczną, ocenę przedsięwzięcia pod kątem ochrony środowiska oraz możliwy harmonogram realizacji przedsięwzięcia.
Więcej szczegółów:
Stronami projektu są GAZ-SYSTEM S.A. – operator polskiego systemu przesyłowego i eustream a.s. – operator słowackiego systemu przesyłowego. Połączenie międzysystemowe Polska - Słowacja wpisuje się w koncepcję Korytarza Północ-Południe, który ma połączyć sieci przesyłowe krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, stanowiąc istotny element procesu budowy jednolitego europejskiego rynku gazu w regionie Europy Środkowej i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Założeniem jest, by Korytarz połączył polski terminal LNG w Świnoujściu (oraz możliwe źródło dostaw z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego – Gazociąg Bałtycki/Baltic Pipe) z planowanym terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk (Adria LNG) i potencjalnie z planowanym gazociągiem Nabucco poprzez międzysystemowe połączenia między Polską, Republiką Czeską, Republiką Słowacką i Węgrami. Na budowę Korytarza składać ma się wiele międzynarodowych i krajowych, zarówno nowych, jak i już istniejących gazociągów we wszystkich państwach regionu.
Integracja systemów Polski i Słowacji, jako jeden z elementów Korytarza Północ-Południe, ma zapewnić pożądany stan dywersyfikacji i stabilności dostaw gazu do obu krajów oraz rozwój konkurencyjnego rynku gazu w całym regionie. Połączenie polskiego i słowackiego systemu przesyłowego może umożliwić dostęp polskich podmiotów do dostaw tzw. Południowym Korytarzem, którym ma być doprowadzony gaz z regionu kaspijskiego. Analizowane połączenie, oprócz zapewnienia dostępu do gazu oferowanego na rynku polskim, w tym LNG, może w przyszłości zaoferować słowackiemu rynkowi możliwość dostaw surowca pochodzącego z eksploatacji złóż niekonwencjonalnych w Polsce. Na podstawie wyników studium, uczestnicy projektu podejmą decyzję w sprawie dalszych działań.
***
eustream a.s. (www.eustream.sk) jest operatorem systemu przesyłowego i dostawcą gzu ziemnego o przepustowości systemu ponad 90 mld m3 rocznie i łącznej długości gazociągów 2 270 km. Eustream gwarantuje dostęp do słowackiego systemu przesyłowego na zasadach przejrzystości i niedyskryminacji, świadcząc pełen zakres usług w dziedzinie przesyłu gazu ziemnego. Jego głównymi partnerami są zagraniczne spółki energetyczne.
***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną firmą dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego. Kluczowym zadaniem GAZ-SYSTEM S.A. jest transport gazu przez sieci przesyłowe na terenie całego kraju i dostawy surowca do odbiorców końcowych przyłączonych do systemu przesyłowego.
GAZ-SYSTEM S.A. wybuduje do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin–Gdańsk, Włocławek–Gdynia, Rembelszczyzna–Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku (Polkowice-Żary, Jeleniów-Dziwiszów). Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element gazowego Korytarza Północ – Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG oraz gazociągiem Nabucco za pomocą wewnętrznej infrastruktury przesyłowej krajów Europy Środkowej.
GAZ-SYSTEM S.A. rozbudowuje również gazociągi na Dolnym Śląsku, które pozwolą na odbiór zwiększonych ilości gazu z kierunku zachodniego. Po rozbudowie systemu, zakończonej na początku 2012 roku, przez punkt w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej będzie można przetransportować do 1,5 mld m sześc. gazu rocznie (obecna przepustowość wynosi 0,9 mld m sześc. gazu rocznie).
W 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. ukończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia, Tłoczni gazu w Goleniowie oraz Tłoczni Gazu w Jarosławiu. Spółka uruchomiła także nowe połączenie międzysystemowe Polska–Czechy, które pozwoli na przesył ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.
Inwestycje zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. w 2011 roku wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim stworzyły techniczne możliwości importu do Polski ponad 3,3 mld m sześc. gazu rocznie z nowych źródeł (około 30% obecnie realizowanego importu).
Kontakt:
eustream a.s.
Chuguryan Vahram,
tel. +421 (2) 6250 7134, mobile +421 915 944 850
GAZ-SYSTEM S.A.
Małgorzata Polkowska, Rzecznik Prasowy
tel. +48 22 22-01-546, mobile +48 691-911-217