Prezes GAZ-SYSTEM w Zarządzie ENTSOG

Photo of the article W dniu 12 grudnia 2018 r. podczas Zgromadzenia Ogólnego organizacji ENTSOG zrzeszającej operatorów systemów przesyłowych gazu z państw Unii Europejskiej wybrano nowy Zarząd stowarzyszenia na okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2021 roku.

Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM, został nominowany na członka Zarządu ENTSOG wraz z 12 przedstawicielami europejskich operatorów systemów przesyłowych. Jest jednocześnie jednym z pięciu reprezentantów operatorów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz Morza Bałtyckiego.

Kontynuacja obecności przedstawiciela GAZ-SYSTEM w Zarządzie ENTSOG podczas najbliższej trzyletniej kadencji jest szczególnie wartościowa, mając na uwadze rozpoczęty przez Komisję Europejską proces przeglądu regulacji UE w zakresie gazu ziemnego, który ma zostać zakończony opracowaniem do 2020 roku konkretnych propozycji legislacyjnych wzmacniających funkcjonowanie europejskiego rynku gazu.

Wybór reprezentanta GAZ-SYSTEM do Zarządu stowarzyszenia jest również ważnym elementem wieloletniej współpracy i zaangażowania Spółki w ramach koalicji operatorów sieci przesyłowej z Europy Środkowo-Wschodniej oraz Morza Bałtyckiego na forum ENTSOG. Współpraca ta pozwala na planowanie zaangażowania na forum ENTSOG, również poprzez  długofalowy udział w organach zarządczych organizacji. 

Więcej informacji na temat ENTSOG jest dostępnych pod adresem: http://www.entsog.eu/

                                                              ***

European Network of Transmission System Operators for Gas (ENTSOG) to założona w 2009 roku organizacja, której celem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju wewnętrznego rynku gazu ziemnego w UE. GAZ-SYSTEM S.A. jest członkiem organizacji od samego początku jej istnienia.

Szczegółowe cele i zadania ENTSOG wynikają z aktów prawnych Unii Europejskiej. Organizacja zajmuje się m.in. opracowaniem i implementacją kodeksów sieci w obszarach zdefiniowanych przez rozporządzenie 715/2009, przygotowywaniem dziesięcioletnich planów rozwoju sieci o zasięgu wspólnotowym (Ten Year Network Development Plan – TYNDP), regionalnych planów inwestycyjnych (Gas Regional Investment Plan – GRIP) oraz corocznych letnich i zimowych prognoz dostaw. Wydaje również zalecenia w sprawie koordynacji współpracy technicznej między operatorami systemów przesyłowych z UE oraz krajów trzecich.