Otwarcie Gazociągu Polska - Czechy

Photo of the article 14 września 2011 roku w polskim Cieszynie oraz w czeskiej miejscowości Chotebuz odbyło się otwarcie połączenia gazowego pomiędzy Polską a Czechami. W uroczystości wzięli udział Premier Republiki Czeskiej, Petr Neczas oraz Premier Rzeczypospolitej Polskiej, Donald Tusk.

Gazociąg Polska-Czechy jest wspólnym projektem polskiego Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz czeskiego operatora systemu przesyłowego NET4GAS s.r.o. należącego do grupy RWE i stanowi początek współpracy pomiędzy firmami w zakresie rozwoju rynku gazu w Europie Centralnej. Połączenie systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Czech jest przykładem integracji infrastruktury przesyłowej wzmacniającej bezpieczeństwo dostaw surowca.

„Wraz z uruchomieniem gazociągu Polska-Czechy, otwieramy się na nowy kierunek współpracy w Europie. Gazociąg Polska-Czechy jest drugim połączeniem krajowego systemu przesyłowego z systemem Unii Europejskiej, a jednocześnie realizacją jednego z najważniejszych unijnych priorytetów - zapewnienia swobodnego przepływu gazu pomiędzy państwami członkowskimi. Zrealizowane na południowej granicy połączenie jest elementem wdrażanej przez GAZ-SYSTEM S.A. strategii zwiększania integracji rynków gazu w Europie Centralnej poprzez budowę transgranicznej infrastruktury przesyłowej w ramach tzw. gazowego Korytarza Północ-Południe."powiedział Jan Chadam, Prezes Zarządu
GAZ-SYSTEM S.A.

„Budowa gazociągu przyczynia się do niezbędnego wzrostu zdolności przesyłowej, ale ma również znaczenie strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji źródeł energii”powiedział w tym kontekście Prezes NET4GAS, s.r.o. Thomas Kleefuss.

„Budowa interkonektora umożliwi dywersyfikację dostaw w Polsce i przyczyni sie do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rząd Czech wyraził poparcie dla wydłużenia gazociągu Nabucco z austriackiego terminala w Baumgarten do Lanzhot. Dzięki temu Polska zyskałaby bezpośredni dostęp do dostaw gazu z regionów Kaspijskiego i Środkowazjatyckiego poprzez gazociąg Nabucco dochodzący do Lanzhot, przez czeski system tranzytowy i dalej przez rozbudowany łącznik polsko-czeski. Połączenie z europejskim systemem gazowym przyczyni się do wzrostu płynności rynku gazu, a tym samym do prawidłowego funkcjonowania, liberalizacji i deregulacji rynku. Ponadto inwestycja może przyczynić się do rozwoju niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii, tak potrzebnych Polsce. Dostępność paliwa będzie dodatkowym bodźcem dla przedsiębiorstw energetycznych, zachęcającym je do inwestowania w elektrownie gazowe"powiedział Filip Thon, Prezes Zarządu RWE Polska.

„Pełna integracja wspólnotowego rynku gazu do 2015 roku wymaga zakrojonego na szeroką skalę planu inwestycyjnego na rzecz rozbudowy europejskiej infrastruktury przesyłowej. Początkiem oraz ważnym elementem tego procesu jest połączenie transgraniczne, które dzisiaj otwieramy i będziemy wspólnie z czeskim partnerem rozwijać poprzez  zwiększanie jego przepustowości, aby zaspokoić potrzeby uczestników rynku gazu. Nowe połączenia z systemami krajów sąsiednich stworzą warunki do budowy w Polsce platformy obrotu gazem, która poprzez współpracę z platformami funkcjonującymi już w innych krajach europejskich, podniesie naszą konkurencyjność na wspólnotowym rynku gazu”.– dodał Jan Chadam.

Projekt budowy interkonetora składał się z dwóch części. Zadaniem GAZ-SYSTEM S.A. było wybudowanie gazociągu o średnicy 500 mm i długości 22 km, biegnącego od granicy polsko-czeskiej na trasie Cieszyn – Skoczów oraz stacji pomiarowej w rejonie Cieszyna. Budowa odcinka gazociągu została zakończona już w 2010 roku, a stacji pomiarowej w sierpniu 2011 r.

Po stronie czeskiej NET4GAS s.r.o był odpowiedzialny za budowę gazociągu o średnicy 500 mm, długości ok. 10 km, biegnącego od granicy między państwami do miejsca włączenia do systemu przesyłowego na terytorium Czech w rejonie miejscowości Třanovice, w obrębie ewidencyjnym Zpupna Lhota (Ligota Alodialna) w gminie Chotebuz (Kocobędz). NET4GAS potrzebował zaledwie 5 miesięcy (od kwietnia do sierpnia 2011 r.) na pełne ukończenie czeskiej części połączenia międzysystemowego o nazwie STORK.

Projekt budowy interkonektora Polska-Czechy jest współfinansowany przez Wspólnotę Europejską ze środków Europejskego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej (EEPR, European Energy Program for Recovery). Na polską część projektu pozyskano 10,5 mln EUR, natomiast strona czeska otrzymała 3,5 mln EUR, co stanowi około 50% planowanych wydatków.

NET4GAS, s.r.o i GAZ-SYSTEM S.A. podpisały także porozumienie o współpracy operatorskiej regulującą kwestie związane z warunkami technicznymi, procedurami wymiany informacji pomiędzy operatorami oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych.

Interkonektor Polska-Czechy pozwoli początkowo na uruchomienie importu gazu z nowego punktu wejścia do polskiego systemu w ilości  ok. 0,5 mld m3 rocznie. Jednak GAZ-SYSTEM S.A. i NET4GAS s.r.o., biorąc pod uwagę istotną rolę, jaką połączenie Polska - Czechy może stanowić w procesie integracji i liberalizacji rynku gazu w tym regionie Europy, kontynuują współpracę w zakresie dalszego rozwoju tego połączenia na podstawie podpisanego porozumienia. Obecnie spółki są na etapie definiowania zakresu prac niezbędnych do zwiększania w kolejnych latach przepustowości do około 2,5 mld m3/rok i zapewnienia przepływu dwukierunkowego. Wymagać to będzie działań modernizacyjnych systemów przesyłowych w Polsce i w Czechach, które obecnie są już przygotowywane.

W kolejnym etapie rozwoju Inwestycji zdolności przesyłowe pomiędzy systemami będą mogły być zwiększane powyżej  2,5 mld m3/rok. Określenie zakresu niezbędnych działań stanowić będzie przedmiot przeprowadzanych wspólnie w 2011 i 2012 roku analiz. GAZ-SYSTEM S.A. i NET4GAS złożyły już na początku 2011roku wspólny wniosek do Komisji Europejskiej o udzielenie wsparcia finansowego dla tych analiz. Komisja Europejska pozytywnie rozpatrzyła ten wniosek, przyjmując argumenty co do znaczenia rozwoju tego połączenia dla postępującego procesu integracji rynku gazu w Europie.

***

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką Skarbu Państwa, firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski. Kluczowym zadaniem spółki jest transport gazu ziemnego systemem przesyłowym na terenie całego kraju oraz rozbudowa sieci gazociągów.

Firma zarządza majątkiem wartości ok. 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 15 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2000 osób.

GAZ-SYSTEM S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

Do 2014 r. GAZ-SYSTEM S.A. wybuduje  ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Wiosną 2011 roku została ukończona budowa Tłoczni Gazu w Goleniowie, jesienią 2011 r. zostaną oddanie oddany do użytkowania gazociąg Włocławek – Gdynia oraz Tłocznia Gazu w Jarosławiu. W 2011 roku zostaną także rozbudowane gazociągu na Dolnym Śląsku oraz zwiększona przepustowość punktu Lasów na granicy polsko – niemieckiej z 0,9 mld m sześc. do 1,5 mld m sześć.

Oddany 14 września 2011 roku interkonektor Polska-Czechy przyczynia się do rozwoju wewnętrznych systemów przesyłowych w Europie Środkowej i ich połączenia w zintegrowaną sieć, np. poprzez Korytarz Północ-Południe, który zakłada integrację terminalu LNG w Świnoujściu (Polska), przez południową Polskę i kraje południowej Europy z terminalem LNG Adria w Chorwacji oraz gazociągiem Nabucco.

***
NET4GAS, s.r.o. to operator systemu przesyłowego, należący do Grupy RWE, zapewniający dostępność i wystarczającą przepustowość partnerom zarówno krajowym, jak i zagranicznym, gwarantując niedyskryminacyjny dostęp do systemu przesyłowego.

NET4GAS, s.r.o. jest posiadaczem wyłącznej licencji na przesył gazu ziemnego w Republice Czeskiej. Firma przesyła gaz ziemny w tym kraju przez system gazociągów o długości 3 600 kilometrów  (2 455 km to linie tranzytowe, a 1 187 km – wewnątrzkrajowe). Gaz ziemny jest najbardziej przyjazny środowisku spośród nieodnawialnych źródeł energii. W przeciwieństwie do paliw stałych nie pozostawia popiołów po spaleniu ani nie emituje substancji niebezpiecznych dla środowiska.


Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi GAZ-SYSTEM S.A. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w tej publikacji.
Trasa gazociągu po polskiej stronie:

Trasa gazociągu po czeskiej stronie:

Prezentacja multimedialna: http://www.gaz-system.pl/system-przesylowy/dofinansowanie-z-ue/european-energy-programme-for-recovery-eepr/gazociag-polska-czechy/budowa-gazociagu-polska-czechy-wizualizacja-3d.html
Więcej o projekcie: http://www.gaz-system.pl/system-przesylowy/dofinansowanie-z-ue/european-energy-programme-for-recovery-eepr/gazociag-polska-czechy.html?L=%2527
Ulotka na temat projektu: http://www.gaz-system.pl//fileadmin/centrum_prasowe/Aktualnosci/GAZOCIAG_POLSKA-CZECHY.pdf

Kontakt:
GAZ-SYSTEM S.A.
Małgorzata Polkowska
Rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM S.A.
tel. +48 22 22-01-546, +48 691-911-217
e-mail: pr@gaz-system.pl
www.gaz-system.pl