Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu Damasławek – zakończenie prac wiertniczych

Jak przebiegały badania otworowe?
Planowana lokalizacja Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu to wysad solny Damasławek, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, na pograniczu gmin Janowiec Wielkopolski i Żnin.
Badania otworowe polegały na wykonaniu dwóch otworów wiert¬niczych – pierwszy osiągnął głębokość 1979 metrów, a drugi – 1625 metrów. Z obu otworów pobrano rdzenie, które teraz podlegają pomiarom i analizom, mającym dostarczyć wiedzy na temat budowy geologicznej, w tym właściwości chemicznych i fizycznych soli oraz warunków hydrogeologicznych. Wstępne wyniki wskazują, że oba otwory nadają się pod budowę podziemnego magazynu gazu. Pobrane w otworach rdzenie solne będą podlegały dalszym badaniom. Na wybranych rdzeniach wykonane zostaną badania mechaniczne, ługownicze i chemiczne, które dostarczą spółce niezbędnych i kluczowych dla powodzenia projektu informacji.
Po zakończeniu prac otwory badawcze zostały dokładnie zabezpieczone, place wiertnicze zlikwidowane, zaś teren zrekultywowany.
Z korzyścią dla lokalnych społeczności
Priorytetem GAZ-SYSTEM jest realizowanie inwestycji z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zgodnie z wymogami w zakresie bezpieczeństwa. Spółka stara się minimalizować wpływ inwestycji na jakość życia mieszkańców oraz uwzględnia potrzeby i oczekiwania lokalnych społeczności w ramach dialogu społecznego.
Gminy, na terenie których zostanie zlokalizowana inwestycja, uzyskają wpływy finansowe m.in. z opłat koncesyjnych oraz opłat eksploatacyjnych za wydobywanie soli i za magazynowanie. Ważną korzyścią dla społeczności lokalnych będzie również stworzenie kilkudziesięciu miejsc pracy.
W systemie przesyłu gazu ziemnego magazyny odgrywają ważną rolę – wpływają na pewność i ciągłość dostaw. Budowa magazynu w Damasławku przyczyni się również do optymalizacji wykorzystania posiadanej przez GAZ-SYSTEM infrastruktury gazowej. Poprzez rozszerzenie wachlarza świadczonych usług i powiązanie ze sobą obszarów przesyłu, regazyfikacji i magazynowania, umożliwi wprowadzenie usługi kompleksowej – rozwiązania korzystnego dla uczestników rynku gazu.
DODATKOWE INFORMACJE dostępne są tutaj, a ANIMACJA tutaj.