GAZ – SYSTEM S.A. współorganizuje X Międzynarodową Konferencję Gas Infrastructure Europe (GIE)

Photo of the article GAZ-SYSTEM S.A. ma przyjemność współorganizować dziesiątą, jubileuszową Międzynarodową Konferencję Gas Infrastructure Europe (GIE). Konferencja GIE od lat jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w europejskim sektorze gazowniczym oraz pierwszym tego typu spotkaniem organizowanym w Polsce. X Międzynarodowa Konferencja Gas Infrastructure Europe, odbędzie się  w dniach 24 – 25 maja 2012 roku w  Krakowie.

Gas Infrastructure Europe (GIE) od 2002 roku reprezentuje wspólny głos operatorów infrastruktury gazowej w Europie i zajmuje się zagadnieniami związanymi z przesyłem i magazynowaniem gazu ziemnego oraz technologią LNG. GIE zrzesza 70 członków z 25 państw europejskich. Celem tej organizacji jest promocja stabilnych, niezawodnych i spójnych ram regulacyjnych, a także tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju europejskiego rynku gazu.

„Nasz udział w pracach Gas Infrastructure Europe przekładamy zarówno na strategiczne cele, jak i na  bieżące działania Spółki. Wiemy jak ważnym filarem europejskiej polityki energetycznej jest rozbudowa infrastruktury przesyłowej. Projekty te wymagają w skali europejskiej wysokich nakładów inwestycyjnych, liczonych w dziesiątkach miliardów euro. W Krakowie debatę na temat tych inwestycji, będą toczyli najlepsi eksperci i praktycy zajmujący się rozwojem infrastruktury przesyłowej i rynkiem gazu ziemnego. Bardzo sobie cenimy fakt, że jesteśmy członkiem organizacji od 2005 r. To dla nas prawdziwy zaszczyt, że możemy organizować wizytę wszystkich gości Konferencji GIE w Krakowie.”- powiedział Jan Chadam, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Konferencja rozpocznie się od spojrzenia na rynek gazu w Unii Europejskiej pod kątem makroekonomicznym i politycznym. W debacie o Energetycznej Mapie Drogowej do 2050 r. pojawi się próba odpowiedzi na pytanie Czy biznes i polityka właściwie formują rynek gazu? Uczestnicy konferencji  będą dyskutować na temat koncepcji zcentralizowanego planowania rozwoju rynku w ramach polityki energetycznej UE z jednej oraz funkcjonowania mechanizmów rynkowych z drugiej strony. W programie Konferencji GIE przewidziano czas na dyskusję o strategicznej roli gazu ziemnego w europejskim miksie energetycznym oraz promocji gazu jako czystego i ekologicznego źródła energii, ważnego dla przyszłości gospodarek państw Unii Europejskiej. Będzie również mowa o strategicznej wizji innowacji i nowych technologiach dla gazu, czyli o wyzwaniach stojących przed samym przemysłem gazowniczym.

W pierwszym dniu  konferencji omówione zostaną m.in:
• prowadzenie działań na rzecz wydobycia ze złóż niekonwencjonalnych,
• rozwój technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS)
• wytwarzanie „odnawialnego gazu ziemnego” – w ramach technologii Power-to-Gas,
• aplikacja wydajnych energetycznie systemów grzewczych opartych o gaz.

Drugi dzień konferencji zostanie poświęcony poszczególnym segmentom działalności operatorów infrastruktury gazu ziemnego: będzie mowa o podziemnych magazynach gazu - kluczowych dla bezpieczeństwa rynków energetycznych oraz o nowych wyzwaniach na rosnącym rynku LNG. To spotkanie będzie okazją do wymiany najlepszych praktyk operatorów systemów przesyłowych, magazynowych i LNG.

GIE zaplanowało zakończyć konferencję panelem na temat europejskich Kodeksów Sieci, które są istotnym narzędziem dla budowy jednolitego, wewnętrznego rynku gazu w UE. Dokumenty te będą podstawą  praktycznej współpracy europejskich operatorów sieci przesyłowych, definiując m.in. zasady dotyczące alokacji przepustowości, bilansowania i współpracy systemów przesyłowych. Prace nad Kodeksami  toczą się przy udziale Komisji Europejskiej oraz Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) i zmierzają  w stronę zharmonizowanego europejskiego rynku wewnętrznego.

Tegoroczna konferencja GIE zgromadzi ok. 350 uczestników, w tym przedstawicieli wszystkich europejskich operatorów systemów przesyłowych. Udział w spotkaniu potwierdzili również m.in.: Komisarz ds. Energii (Komisja Europejska) - Günther H. Oettinger, Minister Skarbu Państwa – Mikołaj Budzanowski, Prezydent GIE – Jean Claude Depail, Dyrektor Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) -  Alberto Pototschnig, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A. – Jan Chadam.

***

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Firma zarządza aktywami o wartości około 5 miliardów złotych. Na majątek ten składają się elementy systemu przesyłowego, w tym ponad 9,8 tysiąca kilometrów gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów i 970 punktów wyjścia. Firma zatrudnia ponad 2000 osób.

Do 2014 r. GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudować ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn i Gustorzyn-Odolanów). Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG poprzez infrastrukturę przesyłową krajów Europy Środkowej. 

W 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. zakończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia oraz tłocznię w Goleniowie i Jarosławiu. Firma uruchomiła również nowe, polsko-czeskie połączenie umożliwiające przesył około 0,5 mld m³ gazu rocznie. GAZ-SYSTEM S.A. rozbudowywał także gazociągi na Dolnym Śląsku w celu umożliwienia odbioru większych ilości gazu z kierunku zachodniego. Przepustowość punktu Lasów na granicy polsko-niemieckiej wynosi obecnie 1,5 mld m³ rocznie (wcześniej było to 0,9 mld m³ rocznie).

Inwestycje zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. w 2011 roku, wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim stworzyły techniczne możliwość importu do Polski ponad 3,3 mld m³ gazu rocznie z nowych źródeł (ok. 30% obecnie realizowanego importu).

Kontakt:
GAZ-SYSTEM S.A.
Małgorzata Polkowska, Rzecznik Prasowy
Tel. (22) 22-01-546, 691-911-217