GAZ- SYSTEM S.A. kupuje rury do budowy strategicznych gazociągów

Photo of the article 10 maja 2012 r. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. podpisał umowę cząstkową na dostawy izolowanych rur stalowych. Umowa została podpisana z Konsorcjum firm w składzie: Izostal S.A. (Lider Konsorcjum); IMPEXRUR S.A., ArcelorMittal Tubular Products Ostrava a.s. i dotyczy dostawy izolowanych rur stalowych o średnicy 700 mm dla gazociągu Szczecin-Gdańsk: Etap II Karlino-Koszalin, Etap III Koszalin-Słupsk.

Wartość umowy cząstkowej wynosi prawie 46,7 mln zł netto.

Umowa cząstkowa podpisana została w wyniku zawartych umów ramowych z wykonawcami wybranymi w publicznym przetargu, w zakresie dostaw rur o średnicy 700  i 800 mm.

Umowy ramowe będą obowiązywać przez okres dwóch lat. Poszczególne zamówienia będą realizowane na podstawie odrębnych umów cząstkowych, zawieranych każdorazowo po zaakceptowaniu najkorzystniejszej oferty dla danej partii rur. Umowy ramowe zostały podpisane na zakup rur bezpośrednio od producenta. Pozwoli to GAZ-SYSTEM S.A. na przyspieszenie prac inwestycyjnych i poprawę efektywności kosztowej.
                                                                                      ***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Firma zarządza aktywami o wartości około 5 miliardów złotych. Na majątek ten składają się elementy systemu przesyłowego, w tym ponad 9,7 tysiąca kilometrów gazociągów wysokiego ciśnienia, 15 tłoczni, 56 węzłów i 970 punktów wyjścia. Firma zatrudnia ponad 2000 osób. GAZ-SYSTEM S.A. jest też właścicielem spółki Polskie LNG S.A. powołanej w celu budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.
Do 2014 r. GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudować ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn i Gustorzyn-Odolanów). Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG poprzez infrastrukturę przesyłową krajów Europy Środkowej.
W 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. zakończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia oraz tłocznię w Goleniowie i Jarosławiu. Firma uruchomiła również nowe polsko-czeskie połączenie umożliwiające przesył około 0,5 mld m3 gazu rocznie. GAZ-SYSTEM S.A. rozbudowywał także gazociągi na Dolnym Śląsku w celu umożliwienia odbioru większych ilości gazu z kierunku zachodniego. Przepustowość punktu Lasów na granicy polsko-niemieckiej wynosi obecnie 1,5 mld m3 rocznie (wcześniej było to 0,9 mld m3 rocznie).
Inwestycje zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. w 2011 roku, wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim stworzyły techniczne możliwość importu do Polski ponad 3,3 mld m3 gazu rocznie z nowych źródeł (ok. 30% obecnie realizowanego importu).
GAZ-SYSTEM S.A. jest współorganizatorem X Międzynarodowej Konferencji Gas Infrastructure Europe, która odbędzie się w dniach 24 – 25 maja 2012 roku w Krakowie. Konferencja GIE od lat jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w europejskim sektorze energetycznym oraz pierwszym wydarzeniem tego typu organizowanym w Polsce.  Tematem przewodnim spotkania będzie rola gazu ziemnego jako czystego i ekologicznego źródła energii w przyszłości gospodarek państw Unii Europejskiej. Dodatkowe informacje o konferencji znajdują się na stronie: http://www.gie.eu/index.php/annual-conference-2012-home
Kontakt:
Małgorzata Polkowska
Rzecznik Prasowy GAZ-SYSTEM S.A.
tel. 22 01 546, tel. kom. 691 911 217
e-mail: pr@gaz-system.pl