GAZ- SYSTEM S.A. kupuje armaturę do budowy strategicznych gazociągów

Umowy ramowe w zakresie dostaw armatury (zawory i zasuwy) dla zadań inwestycyjnych realizowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. zostały zawarte z trzema wykonawcami:
1. Konsorcjum firm w składzie: BROEN-ZAWGAZ Sp. z .o.o.; Franz Schuck GmbH (Niemcy)
2. Konsorcjum firm w składzie: D.E.F.T. Polska Marian Buroń; MSA a.s. (Czechy)
3. GAZOMET Sp. z o.o.
Umowy ramowe będą obowiązywać przez okres trzech lat. Poszczególne zamówienia będą realizowane na podstawie odrębnych umów cząstkowych, zawieranych każdorazowo po zaakceptowaniu najkorzystniejszej oferty dla danej partii armatury.
Zawarta umowa ramowa na zakup armatury jest kontynuacją prowadzonej przez GAZ-SYSTEM S.A. polityki zakupowej. W celu lepszego zarządzania całym procesem inwestycyjnym oraz uzyskania dodatkowych korzyści, wynikających z dużej skali zakupów GAZ-SYSTEM S.A. zdecydował się na innowacyjny sposób realizacji inwestycji w trybie dostaw inwestorskich. W styczniu 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. podpisał umowy ramowe z wykonawcami wybranymi w publicznym przetargu na dostawę rur o średnicy 700 i 800 mm do budowy strategicznych gazociągów. Wybrany przez spółkę sposób realizacji projektów inwestycyjnych pozwala na równoległe prowadzenie postępowań przetargowych na różne zamówienia, a w efekcie na przyspieszenie prac inwestycyjnych i poprawę efektywności kosztowej.
***
GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudowanie do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście - Szczecin, Szczecin – Gdańsk, Włocławek – Gdynia, Rembelszczyzna – Gustorzyn, Gustorzyn - Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku. Obecnie budowany jest ostatni odcinek gazociągu Włocławek – Gdynia. Pozostałe gazociągi w północno-zachodniej i środkowej Polsce są na etapie opracowywania dokumentacji projektowej, obejmującej projekt budowlany i wykonawczy wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Opracowanie dokumentacji projektowej zostanie ukończone w 2011 roku. Dla gazociągów Rembelszczyzna – Gustorzyn, Gustorzyn - Odolanów, Świnoujście – Szczecin, Jeleniów – Dziwiszów oraz Polkowice - Żary uzyskane zostały już decyzje lokalizacyjne. Wszczęto już postępowania przetargowe w celu wyłonienia wykonawców robót budowlanych dla gazociągów Świnoujście – Szczecin, Gustorzyn – Odolanów oraz Szczecin Gdańsk na odcinku Płoty – Karlino.
Budowa gazociągów dofinansowywana jest z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: gazociąg Włocławek–Gdynia (31 mln PLN), Jeleniów-Dziwiszów (65,1 mln PLN), Szczecin-Gdańsk (226,9 mln PLN), Szczecin – Lwówek (136,57 mln PLN), Polkowice-Żary (25,6 mln PLN) oraz Rembelszczyzna-Gustorzyn (121,55 mln PLN), Gustorzyn-Odolanów (175,5 mln PLN). Ponadto gazociąg Świnoujście – Szczecin dofinansowywany jest z unijnego programu European Energy Programme for Recovery.
GAZ-SYSTEM S.A. realizuje także budowę nowego połączenia międzysystemowego Polska – Czechy.
***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem wartości ok. 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2000 osób.
GAZ-SYSTEM S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.
Kontakt:
Małgorzata Polkowska
Rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM S.A.
tel. (022) 22-01-755, 691-911-217
e-mail: pr@gaz-system.pl