GAZ-SYSTEM S.A.: import gazu do Polski bez zakłóceń; ograniczenia dostaw gazu w ramach umów handlowych do trzech zakładów przemysłowych w związku z niskimi temperaturami

Jednocześnie, w związku ze spodziewanymi bardzo niskimi temperaturami, PGNiG SA zgłosił do GAZ-SYSTEM S.A. potrzebę niezwłocznego uruchomienia zapasów obowiązkowych, co pozwoliłoby istotnie zwiększyć dostawy gazu ziemnego do systemu przesyłowego z KPMG Mogilno i umożliwiłoby pokrycie dynamicznie rosnącego zapotrzebowania na gaz.
GAZ-SYSTEM S.A. w odpowiedzi poinformował PGNiG S.A. o konieczności, zgodnie zapisami "Ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym" wprowadzenia ograniczeń handlowych i poprosił o informację jakich odbiorców dotyczą ograniczenia i w jakiej wysokości. Wcześniejsze wprowadzenie ograniczeń w ramach umów handlowych konieczne jest, aby można było uruchomić zapasy obowiązkowe gazu ziemnego zgromadzone w podziemnych magazynach.
Konieczność wprowadzenia ograniczeń w ramach umów handlowych wynika ze spodziewanego wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny wysokometanowy do poziomu przekraczającego 70 mln m sześc. na dobę i zagrożenia niezbilansowania systemu przesyłowego. W związku z tym ograniczenia handlowe w dostawach gazu zostały wprowadzone przez PGNiG S.A. od 31 stycznia 2012 roku do Zakładów Chemicznych Police S.A. oraz od 1 lutego br. do do PKN Orlen S.A. i Zakładów Azotowych Puławy S.A.
***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza aktywami o wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 15 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2000 osób. GAZ-SYSTEM S.A. wybuduje do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin–Gdańsk, Włocławek–Gdynia, Rembelszczyzna–Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku (Polkowice-Żary, Jeleniów-Dziwiszów). Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element gazowego Korytarza Północ – Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG oraz gazociągiem Nabucco za pomocą wewnętrznej infrastruktury przesyłowej krajów Europy Środkowej.
GAZ-SYSTEM S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.
W 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. ukończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia, Tłoczni gazu w Goleniowie oraz Tłoczni Gazu w Jarosławiu. Spółka uruchomiła także nowe połączenie międzysystemowe Polska–Czechy, które pozwoli na przesył ok. 0,5 mld m3 gazu rocznie.
GAZ-SYSTEM S.A. rozbudował również gazociągi na Dolnym Śląsku, które pozwolą na odbiór zwiększonych ilości gazu z kierunku zachodniego. Przez punkt w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej można transportować do 1,5 mld m sześc. gazu rocznie (wcześniejsza przepustowość wynosiła 0,9 mld m sześc. gazu rocznie).
Inwestycje zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. w 2011 roku wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim stworzyły techniczne możliwości importu do Polski ponad 3,3 mld m sześc. gazu rocznie z nowych źródeł (około 30% obecnie realizowanego importu).
Kontakt:
GAZ-SYSTEM S.A.
Małgorzata Polkowska
Rzecznik Prasowy
tel. 22 220 01 546, tel. kom. 691 911 217
e-mail: pr@gaz-system.pl