GAZ-SYSTEM sadzi drzewa w Lesie Bemowskim

Photo of the article

Spółka nasadzi tej wiosny 21 tys. nowych drzew na terenie Kompleksu Leśnego Bemowo. Wszystkie rośliny są 2-3 letnie. To kolejna prośrodowiskowa inicjatywa GAZ-SYSTEM związana z budową Gazociągu Warszawskiego. 

Wśród drzew, które spółka obecnie sadzi na terenie Lasu Bemowskiego są olszyny, topole i wiązy. Działanie sfinansowane jest przez GAZ-SYSTEM ze środków, które spółka przekazała w ubiegłym roku Lasom Miejskim m.st. Warszawa. Darowizna ta pozwoli na odnowienie 1,67 ha obszaru na terenie Kompleksu Leśnego Bemowo. Kolejne nasadzenia 10 tys. młodych drzew na tym obszarze zaplanowano po zakończeniu budowy gazociągu relacji Rembelszczyzna – Mory. 

W ramach prowadzonych działań prośrodowiskowych GAZ-SYSTEM podpisał również porozumienie z Urzędem Dzielnicy Bemowo, w którym spółka zobowiązała się do nowych nasadzeń i ich trzyletniej pielęgnacji. 50 grabów, lip i sosen pojawi się przy ul. Kartezjusza, wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i ul. Radiowej, a także przy ul. Dywizjonu 303. Nowe drzewa będą miały minimum 14 cm obwodu lub co najmniej 2-2,5 m wysokości. Podobne porozumienia są także uzgadniane z pozostałymi warszawskimi dzielnicami, których dotyczy inwestycja, czyli Bielanami i Białołęką. Nasadzenia będą prowadzone etapami, aż do momentu zakończenia inwestycji. Współpraca z dzielnicami i Lasami Miejskimi prowadzona jest na postawie listu intencyjnego podpisanego z m.st. Warszawa w sierpniu 2022 r.  

Gazociąg Warszawski będzie liczył 28,5 km i połączy Rembelszczyznę z Morami. Jego trasa przebiegnie przez gminy Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz 3 warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo. Zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2025 r. Wykonawcą prac budowlanych została firmy Budimex, nadzór inwestorski oraz przyrodniczy nad inwestycją będzie sprawować firma Baumark. 



Budowa gazociągu relacji Rembelszczyzna – Mory wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Warszawy, a możliwość przyłączenia do sieci gazowej nowych odbiorców – np. elektrociepłowni i ciepłowni – przełoży się na zwiększenie stołecznych zdolności wytwórczych energii elektrycznej i ciepła. Gazociąg ten umożliwi również dalszy rozwój ciepłownictwa systemowego, które jest najlepszym sposobem na walkę z miejskim smogiem. Budowa jest również odpowiedzią na planowane zwiększenie zapotrzebowania na gaz ziemny. Po oddaniu gazociągu do użytkowania GAZ-SYSTEM będzie mógł przesłać nim każdego roku ponad 2 mld m3 zapewniając niskoemisyjne paliwo odbiorcom indywidualnym i przemysłowym.